Тернопедія:Правопис

Матеріал з Тернопедії
Версія від 20:33, 11 червня 2019, створена Микола Василечко (обговореннявнесок)
(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Засновник «Тернопільської енциклопедії» є прихильником клясичного правопису 1929 року та Проєкту 1999 року. Тому більшість статтей написані і будуть писатися саме за згаданим правописом. Водночас, кожний автор-редактор сам вирішує, яким правописом буде написана кожна окрема стаття.

Редакторам «Тернопільської енциклопедії» бажано дотримуватися таких правил:

  1. Автор початкової версії статті визначає, за правилами якого правопису із зазначених нижче, буде писатися стаття. На початок статті ставиться відповідний шаблон (див. у підрозділах). Всі инші автори, редагуючи цю статтю, зобов’язані дотримуватися вибраного правопису в даній статті.
  2. За час радянізації (точніше — росіянізації) української мови багато слів у словниках позначені як застарілі чи діалектизми, такі питомо українські слова спеціяльно намагалися викинути з ужитку прихильники русифікації (росіянізації). Ми виступаємо за повернення цих слів до вжитку. Також якмога більше запозичених слів з инших мов за наявності українських відповідників ми уникаємо: якщо предмет, явище, дію можна описати українським словом, воно має перевагу над иншомовним.
  3. Нові слова або вузькі терміни, яких нема у словниках, пишуться за аналогією зі спорідненими словами, якщо такі у словнику є, відповідно до правил вибраного правопису.
  4. Якщо у словнику нема споріднених слів, або аналогія з ними та правопис не дають однозначної відповіді щодо написання нового слова, то питання про його написання вирішується автором відповідно до інших авторитетних і надійних джерел та з урахуванням думки спільноти.
  5. У тексті статті варто вказувати різні варіянти написання назви, та при викладі решти матеріялу треба уникати різних назв предмета статті.

Ці правила з часом вдосконалюються, тому з будь-якими уточненнями пишіть на електронні пошти инших редакторів.

Клясичний правопис 1929

У статтях, що написані за клясичним українським правописом 1929 року, або як його ще називають Харківський правопис, або «скрипниківка», про це зазначається в розділі «Зауваги» шаблоном {{Кляс}}, який інформує читача про це.

Чинний правопис 2019

При написанні статті треба керуватися чинним українським правописом, остання редакція і виправлення якого датуються початком червня 2019 року.

У статтях, написаних чинним офіційним правописом, який діє нині в Україні, зауваг у вигляді шаблону-уточнення не додається.

* * * ••• Тернопільська енциклопедія •••
Правила і настанови ПравописСтильКритерії значимостіКатегоризаціяШаблониЗображенняАвторське право
Довідка Список користувачів (АдміністраториРедактори) • Статистика статейПро нас у ЗМІЯк стати редактором