Відмінності між версіями «Коронавірусна хвороба 2019 на Тернопільщині»

Матеріал з Тернопедії
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: {{Поточна подія}} {{Подія |назва картки=Епідемія |назва події=Коронавірусна хвороба 2019 на...)
 
(Основні відомости)
 
(Не показані 92 проміжні версії цього користувача)
Рядок 1: Рядок 1:
 
{{Поточна подія}}
 
{{Поточна подія}}
 +
{{Covid}}
 
{{Подія
 
{{Подія
 
|назва картки=Епідемія
 
|назва картки=Епідемія
Рядок 8: Рядок 9:
 
|инші назви=COVID-19
 
|инші назви=COVID-19
 
|час=2020
 
|час=2020
|початок=
+
|початок=[[3 березня]] 2020
 
|пік=
 
|пік=
 
|завершення=
 
|завершення=
Рядок 16: Рядок 17:
 
|альбом={{Вікісховище|COVID-19 pandemic in Ternopil Oblast}}
 
|альбом={{Вікісховище|COVID-19 pandemic in Ternopil Oblast}}
 
}}
 
}}
'''Коронавірусна хвороба 2019 COVID-19)''' на Тернопільщині — всесвітня епідемія коронавірусної хвороби.
+
'''Коронавірусна хвороба 2019 (COVID-19)''' на Тернопільщині — всесвітня пандемія коронавірусної хвороби.
  
 
==Основні відомости==
 
==Основні відомости==
 +
Вірус SARS-CoV-2 передається від людини до людини через краплинки слизу, що їх виділяє хвора людина. Вірус зберігається на різних поверхнях упродовж багатьох годин, що дозволяє йому легко поширюватися. Специфічних ліків проти SARS-CoV-2 станом на 20 березня 2020 не існує, проте низка препаратів та вакцин перебувають у стані дослідження.
 +
 
Спалах захворювання розпочався в середині грудня 2019 року в місті Вухані в центральному Китаї з виявлення в місцевих мешканців пневмонії невідомого походження. Згодом китайські науковці виділили новий бетакоронавірус — SARS-CoV-2, який викликає цю хворобу.
 
Спалах захворювання розпочався в середині грудня 2019 року в місті Вухані в центральному Китаї з виявлення в місцевих мешканців пневмонії невідомого походження. Згодом китайські науковці виділили новий бетакоронавірус — SARS-CoV-2, який викликає цю хворобу.
  
Вірус SARS-CoV-2 передається від людини до людини через краплинки слизу, що їх виділяє хвора людина. Вірус зберігається на різних поверхнях упродовж багатьох годин, що дозволяє йому легко поширюватися. Специфічних ліків проти SARS-CoV-2 станом на 20 березня 2020 не існує, проте низка препаратів та вакцин перебувають у стані дослідження. Спалах у Китаї швидко перекинувся на держави Східної Азії, а через авіасполучення та круїзні лайнери з Вуханю й до инших країн. Уже в лютому 2020 спалахи відбулися в Південній Кореї, Ірані, Італії, США, а в середині березня головним центром епідемії стала Европа. Станом на 20 березня у світі хворіло близько 250 тисяч осіб, більше 10 тисяч загинули.
+
Спалах у Китаї швидко перекинувся на держави Східної Азії, а через авіасполучення та круїзні лайнери з Вуханю й до инших країн. Уже в лютому 2020 спалахи відбулися в Південній Кореї, Ірані, Італії, США, а в середині березня головним центром епідемії стала Европа, з квітня — США.
  
В Україні перший випадок хвороби зафіксований [[3 березня]] 2020 в Чернівецькій области. Перший випадок на Тернопільщині підтверджений [[20 березня]].
+
В Україні перший випадок хвороби зафіксований [[3 березня]] 2020 в Чернівецькій области. Першою серед українців 27 лютого заразилася 26-річна українка, яка проживала в місті Кремоні в Італії. В Україні перший випадок коронавірусної хвороби зафіксований 3 березня в м. Чернівцях.
  
За даними Міністерства охорони здоров'я України станом на 24 березня 2020 в Україні підтверджено 84 випадки зараження, 3 людини померли, 1 пацієнт одужав. Також 3 громадянки України померли в Італії.
+
Першу смерть від коронавірусу зафіксовано в м. Вухані (Китай) 9 січня, першу смерть у Европі 22 лютого в Італії. Першу смерть від коронавірусу в Україні зафіксовано в Житомирській області 13 березня — померла 71-річна жінка.
  
За даними ДУ «[[Тернопільський обласний лабораторний центр]] МОЗ України»<ref name="ТОЛЦфб">За інформацією ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України» на Фейсбук-сторінці центру.</ref> (далі — ТОЛЦ) '''станом на [[24 березня]] 2020 на Тернопільщині за період спостереження зареєстровано 35 підозр: 2 випадки зараження підтверджені лабораторно, 3 випадки залишаються під підозрою, 30 випадків підозри спростовано'''.
+
20 березня повідомлено про першого інфікованого в Україні (чоловік із Чернівців), який одужав.
  
За даних епіданамнезу обоє заражених чоловіків перебували на похороні в одному населеному пункті і захворіли одночасно. Обоє пацієнтів знаходяться в інфекційному відділенні Тернопільської лікарні швидкої допомоги. Перший — священник церкви Пресвятого Серця Христового УГКЦ<ref name="dsns10640"/> міста Заліщиків, стан хворого середньої важкости. Другий — 68-річний мешканець Монастириського району, він контактував із хворим священиком із Заліщик на похороні.  
+
За даними ДУ «[[Тернопільський обласний лабораторний центр]] МОЗ України»<ref name="ТОЛЦфб">За інформацією ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України» на Фейсбук-сторінці центру.</ref> (далі — ТОЛЦ) '''станом на [[28 липня]] на Тернопільщині зареєстровано:'''
 +
*за період спостереження — '''5446''', з них:
 +
**випадки зараження, '''підтверджені лабораторно''' — '''2822''', в т. ч. '''одужало — 1721, досі хворіє — 1062, померло — 39,
 +
**спростовано випадків підозри — 2472;
 +
*тестування біоматеріялу методом ІФА контингентів груп ризику, всього обстежено — 2112: на наявність класу Ig М — 752 (позитивні результати — 34), на наявність класу Ig G до вірусу SARS-CoV-2 — 1360 (позитивні результати 56).
 +
 
 +
'''За вогнищами''':
 +
*'''м. Тернопіль — 740''' (одужало — 220, померло — 2);
 +
*Бережанський — 87 (одужало — 27, померло — 2);
 +
*Борщівський — 20 (одужало — 17);
 +
*Бучацький — 117 (одужало — 89, померло — 2);
 +
*Гусятинський — 84 (одужало — 46);
 +
*Заліщицький — 68 (одужало — 58, померло — 4 +1 жителька Буковини, яка лікувалася в Заліщицькій ЦРЛ);
 +
*Збаразький — 152 (одужало — 93, померло — 2);
 +
*Зборівський — 30 (одужало — 20);
 +
*Козівський — 72 (одужало — 66, померло — 1);
 +
'''*Кременецький — 442''' (одужало — 405, померло — 8);
 +
*Лановецький — 123 (одужало — 79);
 +
'''*Монастириський — 250''' (одужало — 207, померло — 4);
 +
*Підволочиський — 28 (одужало — 12);
 +
*Підгаєцький — 10 (одужало — 5, померло — 2);
 +
*Теребовлянський — 43 (одужало — 19);
 +
*Тернопільський — 187 (одужало — 99, померло — 1);
 +
*Чортківський район — 143 (одужало — 77);
 +
*Шумський — 226 (одужало — 182, померло — 10).
 +
<center><gallery widths=150 heights=200>
 +
Файл:ТОЛЦ - Оперативна інформація щодо COVID-19 у Тернопільській області 2020-06-20.jpg|Оперативна інформація ТОЛЦ, на 20 червня
 +
Файл:Динаміка Covid-19 на Тернопільщині (випадки, хворі, одужали, померли).png|Динаміка росту кількости хворих, на 20 червня
 +
</gallery></center>
 +
<center><gallery widths=150 heights=200>
 +
Файл:COVID-19 на Тернопільщині (мапа поширення) 2020-06-15.png|Мапа поширення коронавірусної інфекції на Тернопільщині, на 20 червня
 +
Файл:COVID-19 на Тернопільщині (мапа поширення) 2020-06-10 (райони).png|— тільки за районами, на 10 червня
 +
Файл:COVID-19 на Тернопільщині (мапа поширення) 2020-06-10 (райони, тільки хворі).png|— тільки хворі за районами, на 10 червня
 +
</gallery></center>
 +
<center><gallery widths=500 heights=150>
 +
Файл:Covid-19 на Тернопільщині - щоденна динаміка кількости випадків.png|Щоденна динаміка кількости випадків (загальна)
 +
Файл:Covid-19 на Тернопільщині - щоденна динаміка кількости випадків (тільки нові випадки підозри).png|— тільки нові випадки підозри
 +
Файл:Covid-19 на Тернопільщині - щоденна динаміка кількости випадків (тільки нові лабораторно підтверджені випадки).png|— тільки нові лабораторно підтверджені випадки
 +
Файл:Covid-19 на Тернопільщині - щоденна динаміка кількости випадків (тільки нові випадки одужання).png|— тільки нові випадки одужання
 +
</gallery></center>
  
 
==Оперативні штаби==
 
==Оперативні штаби==
===Обласний штаб===
+
Діє '''обласний оперативний штаб'''.
Обласний оперативний штаб створений 20(?) березня. Очолює його головна санітарна лікарка Тернопільщини [[Оксана Чайчук]].
 
  
Про засідання штабу та прийняті рішення читайте в розділах «Надзвичайна ситуація» та «Перебіг подій».
+
Про засідання штабу та прийняті рішення [[Коронавірусна хвороба 2019 на Тернопільщині (оперативні штаби та їхні рішення)|детальніше читайте в окремій статті]].
  
===Тернопільський міський штаб===
+
'''Тернопільський міський штаб'''
 
У м. Тернополі та Тернопільській громаді діє Тернопільський штаб для боротьби з коронавірусом.
 
У м. Тернополі та Тернопільській громаді діє Тернопільський штаб для боротьби з коронавірусом.
 
Про засідання штабу та прийняті рішення читайте в розділах «Надзвичайна ситуація» та «Перебіг подій».
 
  
 
Сторінки штабу в соцмережах:
 
Сторінки штабу в соцмережах:
 
*[https://t.me/covid19_ternopil Telegram-канал]
 
*[https://t.me/covid19_ternopil Telegram-канал]
 
*[https://www.facebook.com/Ternopil.shtabCovid/ Фейсбук]
 
*[https://www.facebook.com/Ternopil.shtabCovid/ Фейсбук]
 +
 +
У районах та містах також діють відповідні оперативні штаби чи комісії.
 +
 +
Про засідання штабів та прийняті рішення [[Коронавірусна хвороба 2019 на Тернопільщині (оперативні штаби та їхні рішення)|детальніше читайте в окремій статті]].
  
 
==Базові лікувальні заклади==
 
==Базові лікувальні заклади==
У Тернополі діють дві базові лікарня, в яких проводиться лікування пацієнтів, що захворіли на коронавірусну інфекцію — [[Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня]] та [[Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги]]. У міській лікарні № 3 мешканці будуть проходити обсервацію та ізоляцію. Базовою для лікування инших видів захворювання залишиться міська лікарня № 2. Тернопільська університетська лікарня та районна лікарня визнані такими, які також братимуть участь у лікуванні у випадку поширення коронавірусної інфекції.
+
У Тернополі діють дві базові лікарня, в яких проводиться лікування пацієнтів, що захворіли на коронавірусну інфекцію — [[Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня]] та [[Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги]]. У міській лікарні № 3 розгорнуто ізолятор для контактних людей. Базовою для лікування инших видів захворювання залишиться міська лікарня № 2. Тернопільська університетська лікарня та районна лікарня визнані такими, які також братимуть участь у лікуванні у випадку поширення коронавірусної інфекції.
 +
 
 +
На засіданні оперативного штабу м. Тернополя 3 квітня повідомлено, що міська лікарня № 3 за великої кількости хворих, також буде приймати пацієнтів з COVID-19, а [[Галичина (готель)|готель «Галичина»]] стане місцем для обсервації, де може бути одночасно до 170 тернополян.
 +
 
 +
27 квітня на базі [[Тернопільський регіональний фтизіопульмонологічний медичний центр|Тернопільського регіонального фтизіопульмонологічного медичного центру]] відкрили інфекційне відділення, у яке направлятимуть хворих з підтвердженим діагнозом COVID-19 у важкому стані з усіх районів области.
  
 
==Карантинні заходи==
 
==Карантинні заходи==
Рядок 55: Рядок 102:
 
Файл:UA Тернопіль - 2020-03-19 - У Тернополі дезінфікують дороги, перехрестя і маршрутки - 0023.jpg|Дезінфекція вулиць, 19 березня
 
Файл:UA Тернопіль - 2020-03-19 - У Тернополі дезінфікують дороги, перехрестя і маршрутки - 0023.jpg|Дезінфекція вулиць, 19 березня
 
</gallery></center>
 
</gallery></center>
У місті Тернополі та инших населених пунктах краю щоденно дезінфікують під’їзди і ліфти в будинках, дороги, громадський транспорт, зупинки і дитячі майданчики
+
У місті Тернополі та инших населених пунктах краю щоденно дезінфікують під’їзди і ліфти в будинках, дороги, громадський транспорт, зупинки і дитячі майданчики.
  
 
===Діягностика===
 
===Діягностика===
Рядок 63: Рядок 110:
 
Діягностику хвороби та підтвердження чи спростування підозр на COVID-19 проводить ДУ «[[Тернопільський обласний лабораторний центр]] МОЗ України».
 
Діягностику хвороби та підтвердження чи спростування підозр на COVID-19 проводить ДУ «[[Тернопільський обласний лабораторний центр]] МОЗ України».
  
===Надзвичайна ситуація===
+
===Блокпости===
Основні рішення Тернопільського штабу для боротьби з коронавірусом від 10 березня:
 
*введена заборона на проведення масових заходів у закритих приміщеннях, в тому числі міжнародних турнірів (театри, кінотеатри, спортзали, клуби, які мають необов’язковий характер, і т. д.);
 
*максимально обмежується проведення заходів на відкритих майданчиках.
 
  
Основні рішення Тернопільського штабу для боротьби з коронавірусом від 16 березня:
 
*заборонити проведення на території Тернопільської громади всіх масових заходів, у яких бере участь більше 10 осіб;
 
*припинити роботу всіх ринків у торгівлі промисловими товарами та автозапчастинами на території Тернопільської МТГ;
 
*ввести обмеження на торгівлю харчовими продуктами на ринках, створивши умови для безперебійної торгівлі продуктами першої необхідности;
 
*негайно заборонити ввезення на територію Тернополя продуктів із Чернівецької та Житомирської областей, враховуючи запровадження там надзвичайної ситуації;
 
*реалізацію всіх харчових продуктів, за виключенням м'яса та риби, здійснювати фасованими та упакованими;
 
*ліквідувати стихійну торгівлю;
 
*заборонити роботу торгово-розважальних центрів (окрім продуктових супермаркетів, що знаходяться на їхній території), ринку (окрім продуктів, засобів гігієни, миючих та дезінфікуючих засобів), кінотеатрів, театрів, музеїв, бібліотек та инших розважальних закладів, дитячих розважальних центрів та клубів, майданчиків, у тому числі спортивних, навчання у приватних центрах раннього розвитку дітей, приватних дошкільних навчальних закладах, спортивних клубах та танцювальних колективах, фітнес-клубів, тренажерних та спортивних залів, басейнів, спортивних майданчиків та стадіонів, водного парку, парків атракціонів, лазні, сауни, салонів краси;
 
*зобов'язати адміністрацію супермаркетів робити генеральне прибирання з використанням спецзасобів, забезпечити швидкий розрахунок покупців, не допускаючи скупчення більше ніж 5 осіб, з дистанцією понад метр, нанести відмітки на підлозі;
 
*закрити заклади ресторанного бізнесу;
 
*зобов'язати голів ОССБ та надавачів житлово-комунальних послуг забезпечити щоденно прибирання під’їздів з використанням дезінфікуючих засобів;
 
*керівникам перукарських салонів: з метою запобігання черг, працювати за попереднім записом; запровадити технологічні перерви щодвігодини для прибирання, дезінфекції, провітрювання приміщень;
 
*управлінню транспортних мереж та зв’язку ТМР зобов’язати водіїв та кондукторів громадського транспорту перебувати на маршруті в рукавицях та масках.
 
 
Основні рішення Тернопільського штабу для боротьби з коронавірусом від 21 березня:
 
*введення маскового режиму: заборонено перебувати в місцях загального користування, в закритих приміщеннях, офісах та транспорті загального користування без масок;
 
*посилено контроль за проведенням дезінфекції дитячих та спортивних майданчиків, санітарним прибиранням місць загального користування в багатоквартирних будинках та територій з масовим перебуванням людей на території міста;
 
*продовжено роботу по оповіщенню населення з автомобілів, обладнаних гучномовцями про дотримання карантинних заходів;
 
*на в’їздах у місто створять 10 контрольно-пропускних пунктів, на яких будуть проводити температурний скринінг для водіїв та пасажирів, огляд, надаватимуть поради, а при необхідности спрямовуватимуть у лікарні; перелік постів: М-19 на вул. 15 Квітня, перехрестя вул. Купчинського та вул. Корольова, М-12 за Збаразьким кільцем, виїзд із с. Великі Гаї, М-19 на вул. Микулинецькій (навпроти ресторану «Шинок»), виїзд із с. Петриків (біля маркету «АТБ»), М-12 на вул. Бережанській (сервісний центр МВС), М-09 (біля автозаправки «Автотехсервіс»), перехрестя с. Біла — Бродівське перехрестя, виїзд з вул. Текстильної на Об’їзну.
 
 
У Тернополі муніципальна інспекція спільно з інспекторами поліції проводять перевірки громадського транспорту та об'єктів торгівлі. За невиконання карантинних норм муніципальна інспекція за рішенням виконкому Тернопільської міської ради відповідно до чинного законодавства ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» порушників введених правил на карантинний період буде притягнуто до адміністративної відповідальности.
 
  
 
===Інформування населення===
 
===Інформування населення===
Рядок 100: Рядок 123:
 
*якщо ж украй необхідно кудись, одягати маски, зберігати дистанцію між людьми не менше ніж 2 метри;
 
*якщо ж украй необхідно кудись, одягати маски, зберігати дистанцію між людьми не менше ніж 2 метри;
 
*подбати про близьких людей літнього віку, забезпечити їх усім необхідним, аби їм не довелось виходити на вулицю.
 
*подбати про близьких людей літнього віку, забезпечити їх усім необхідним, аби їм не довелось виходити на вулицю.
 +
[[Файл:UA Тернопіль - 2020-03-26 - У Тернополі презентували сайт з інформацією про коронавірус у місті - 0030.jpg|міні|праворуч|200px|Міський голова Тернополя Сергій Надал презентує геоінформаційну систему]]
 +
Тернопільською міською радою у співпраці з компанією «MagneticOne Group» створена [https://magneticonegis.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/ea5eac6bbb6744d5a1bf8f00b31da6b8 геоінформаційна система] Тернопільського штабу для боротьби з коронавірусом, за допомогою якої можна дізнатись:
 +
*оперативні дані щодо кількости хворих на COVID-19 у Тернополі;
 +
*заповнення пацієнтами лікарень міста;
 +
*графік руху спеціяльного транспорту;
 +
*про роботу продуктових магазинів, аптек, медичних закладів, поліклінік;
 +
*вона також дозволяє проводити онлайн відео конференції.
  
 
===Громадський транспорт===
 
===Громадський транспорт===
Рядок 105: Рядок 135:
 
Файл:UA Тернопіль - 2020-03-17 - З тернопільського автовокзалу відмінили міжнародні рейси - 0037.jpg|З тернопільського автовокзалу відмінили міжнародні рейси, 17 березня
 
Файл:UA Тернопіль - 2020-03-17 - З тернопільського автовокзалу відмінили міжнародні рейси - 0037.jpg|З тернопільського автовокзалу відмінили міжнародні рейси, 17 березня
 
Файл:UA Тернопіль - 2020-03-18 - У громадському транспорті Тернополя під час карантину - 0016.jpg|У громадському транспорті Тернополя під час карантину, 18 березня
 
Файл:UA Тернопіль - 2020-03-18 - У громадському транспорті Тернополя під час карантину - 0016.jpg|У громадському транспорті Тернополя під час карантину, 18 березня
 +
Файл:UA Тернопіль - 2020-03-31 - У Тернополі 80 кондукторів працюють у захисних костюмах - 0031.jpg|Кондуктори працюють у захисних костюмах
 
</gallery></center>
 
</gallery></center>
 +
З 12:00 18 березня в Тернополі й области діє заборона на перевезення понад 10 пасажирів одночасно в громадському транспорті, відповідно до Постанови Кабміну № 215, що прийнята 16 березня 2020.
  
==Перебіг подій==
+
З 23 березня в Тернополі призупиннено рух громадського транспорту, курсують тільки спецрейси з 6:30 до 9:30 та з 16:30 до 20:30 для працівників медичних установ, аварійних та комунальних служб, правоохоронців та инших служб, які повинні забезпечувати життя міста в умовах карантину (за наявности спеціяльного посвідчення і медичної маски); тролейбусні маршрути № 2, 5, 7, 8, 9, 10, 11 та автобусні маршрути № 1А, , 6, 8, 23, 25, 35, на кожному з яких буде спеціяльна табличка «Спеціяльні перевезення» із червоним хрестом.
===Січень===
 
[[28 січня]]
 
*під егідою МОЗ та ЦГЗ відбулася телеконференція на тему «Випадки пневмонії у Китаї, Таїланді, Японії та Південній Кореї, спричиненої новим коронавірусом. Заходи готовності та реагування». Тернопільщину представляли: [[Лідія Чайковська]], [[Тетяна Скарлош]], [[Майя Голяк]], [[Лариса Матюк]], [[Марія Сельська]], [[Олексій Федченко]], [[Володимир Юровський]], [[Марія Павельєва]], [[Оксана Чайчук]];
 
*відбулася нарада Відділу охорони здорв‘я та медичного забезпечення Тернопільської міської ради, на якій обговорювалася зокрема ситуація щодо поширення коронавірусу у світі та в Україні.
 
===Лютий===
 
[[4 лютого]]
 
*на черговому засідання місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при Тернопільській міській раді обговорювалися заходи щодо запобігання розповсюдженню коронавірусної інфекції;
 
*запрацювала «гаряча лінія» для мешканців Тернопільської громади з можливими проявами коронавірусної інфекції.
 
  
[[7 лютого]]
+
Для медиків, які лікують хворих на COVID-19, а також сімейних лікарів у Тернополі виготовлені спеціяльні персоніфіковані картки. Проїзд по них буде безкоштовним в автобусах та тролейбусах.
*прем’єр-міністр України Олексій Гончарук повідомив, що вилетить літак для евакуації громадян України з міста Вуханя і розміщення їх в Україні, а міністерка охорони здоров'я Зоряна Скалецька повідомила, що евакуюваних українців ізолюють. Після того як українська влада почала шукати можливий заклад для такої ізоляції, зокрема, йшла мова про санаторій «Медобори» в с. Конопківці під Микулинцями.
 
*на базі КНП «Тернопільська університетська лікарня» відбувся семінар на тему: «Актуальні питання епідеміологічного нагляду за грипом, ГРЗ та коронавірусною інфекцією».
 
  
[[13 лютого]] — відбулося засіданні оперативного штабу з організації профілактичних та протиепідемічних заходів щодо запобігання занесенню та поширенню коронавірусної інфекції на території области.
+
Громадський транспорт і зупинки дезінфікують.
  
[[17 лютого]] — Державіаслужба в телефонному режимі зверталася до керівництва аеропорту в м. Тернополі про можливість прийняття літака з евакуйованими, але отримала обґрунтовану відмову<ref>Із заяви першого заступника голови Тернопільської обласної ради Василя Деревляного у Фейсбуку.</ref>
+
==Волонтерство та благодійність==
 +
[[Коронавірусна хвороба 2019 на Тернопільщині (волонтерство та благодійність)|Детальніше про волонтерство та благодійність]].
  
[[18 лютого]]
+
==Перебіг подій==
*депутати [[Микулинецька селищна рада|Микулинецької селищної ради]] на екстреному засіданні, яке відбулося на вулиці біля селищної ради, звернулися до президента України і закликали протидіяти приїзду людей з Китаю до санаторію «Медобори». Директор санаторію Василь Мартинюк написав заяву про те, що санаторій не може прийняти евакуйованих з Китаю людей, оскільки проти цього категорично проти виступає місцева громада;
+
[[Коронавірусна хвороба 2019 на Тернопільщині (перебіг подій)|Детальніше про перебіг подій]].
*на під'їзді до санаторію «Медобори» місцеві мешканці влаштували блок-пости.
 
 
 
[[19 лютого]]
 
*депутати Тернопільської облради одностайно підтримали заяву до керівництва країни про неприпустимість розміщення на території области евакуйованих із Китаю;
 
*сотні жителів Микулинців і близько 10 навколишніх сіл увечері вийшли на блок-пости, поставлені на під'їзді до санаторію «Медобори».
 
 
 
[[22 лютого]] — президент України [[Володимир Зеленський]] прийняв відставку голови Тернопільської ОДА Ігоря Сопеля<ref>[https://www.president.gov.ua/news/prezident-prijnyav-vidstavku-golovi-ternopilskoyi-oda-u-zvya-59933 Президент прийняв відставку голови Тернопільської ОДА у зв’язку з ситуацією, що виникла в області через повернення українців з Китаю] // Президент України. — 2020. — 22 лют. — 14:45.</ref> через ситуацію з ймовірним розміщенням евакуйованих з Китаю в санаторії «Медобори».
 
 
 
[[26 лютого]]
 
*під керівництвом заступника голови Тернопільської ОДА Ігоря Гайдука відбулося позачергове засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. У випадку виявлення захворювання в области діятимуть дві спеціялізовані бригади, оснащені відповідним спецобладнанням та відповідними засобами захисту. Підготовлено дві госпітальні бази — в Тернопільській міській дитячій лікарні та Тернопільській міській комунальній лікарні швидкої допомоги;
 
*в Тернопільській міській раді відбулася оперативна нарада щодо готовності лікарень і медперсоналу Тернополя до інфекційних захворювань і можливого спалаху коронавірусу.
 
 
 
[[27 лютого]] — в Тернопільській ОДА відбулася прес-конференція з приводу профілактики захворювання на коронавірус.
 
 
 
===Березень===
 
<!-- ? березня — в области '''зареєстровано перший випадок підозри''' на коронавірусну інфекцію.-->
 
 
 
[[1 березня]] — о 20:25 вірусологічною лабораторією ТОЛЦ отримано результат дослідження матеріялу від хворої дитини з підозрою на коронавірусну інфекцію. За результатом дослідження виявлено грип В, підозру на COVID-2019 знято.
 
 
 
[[3 березня]] — за дослідженнями вірусологічної референс-лабораторії Центру громадського здоров’я України підтверджено перший випадок COVID-19 в Україні у чоловіка в Чернівецькій области, який з дружиною повернувся з подорожі в Італію.
 
 
 
[[5 березня]] — на сесії ТОР депутати внесли зміни до обласного бюджету: додаткові гроші виділили на боротьбу з коронавірусом для закупівлі апарату штучної вентиляції легень, засобів індивідуального захисту та медикаментозних препаратів.
 
 
 
[[6 березня]] — у зв'язку з підозрою на коронавірусну інфекцію NJKW здійснив дослідження на виявлення збудника COVID-2019, о 22:10 методом ПЛР виявленні фрагменти РНК вірусу грипу типу В, підозра на COVID-2019 не підтверджена.
 
 
 
[[10 березня]]
 
*відбулося засідання оперативного штабу протидії поширення коронавірусу в Тернополі (''рішення див. вище'');
 
*під керівництвом голови Тернопільської облдержадміністрації Ігоря Сопеля на позачерговому засіданні обласної Ради Церков при облдержадміністрації обговорили епідемічну ситуацію в Україні та области;
 
*о 18:15 до ТОЛЦ надійшло термінове повідомлення щодо випадку підозри на коронавірусну інфекцію в дитини, яка напередодні захворювання повернулася з Італії, яка, за результатами досліджень, о 22:30 знята, діагноз: грип А підтверджено лабораторно методом ПЛР.
 
 
 
[[11 березня]]
 
*на території Тернопільської громади почала діяти заборона на проведення масових заходів у закритих приміщеннях, в тому числі міжнародних турнірів (театри, кінотеатри, спортзали, клуби, які мають необов’язковий характер, і т. д.); максимально обмежується проведення заходів на відкритих майданчиках;
 
*відбулося засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при Тернопільській облдержадміністрації, на якому, зокрема, введено карантин у навчальних закладах области з 12 березня до 3 квітня;
 
*Тернопільською міською радою у Фейсбуку створена [https://www.facebook.com/Ternopil.shtabCovid/ сторінка] Тернопільського штабу по боротьбі з коронавірусом.
 
  
[[12 березня]]
+
==Статистика==
*у навчальних закладах Тернополя та области введено карантин, який триватиме до 3 квітня.
+
[[Коронавірусна хвороба 2019 на Тернопільщині (статистика)|Детальніша статистика]].
  
[[13 березня]] — до вірусологічної лабораторії ТОЛЦ передано тест-системи німецького виробництва для визначення коронавірусної інфекції – Novel Corona Virus 2020, які закупила Тернопільська міська рада.
+
==Відомости про хворих==
 
+
[[Коронавірусна хвороба 2019 на Тернопільщині (волонтерство та благодійність)|Детальніше про хворих]].
[[16 березня]] — на засіданні Тернопільського штабу для боротьби з коронавірусом вирішено від 17 березня ввести обмежувальні заходи в місті
 
 
 
[[17 березня]]
 
*Верховна Рада України ухвалила законопроєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19).
 
*сесія Тернопільської облради;
 
<center><gallery widths=200 heights=150>
 
Файл:UA Тернопіль - 2020-03-17 - На сесії Тернопільської облради, боротьба з коронавірусом - 0023.jpg|На сесії Тернопільської облради, 17 березня
 
Файл:UA Тернопіль - 2020-03-17 - На сесії Тернопільської облради, боротьба з коронавірусом - 0044.jpg|На сесії Тернопільської облради, 17 березня
 
Файл: ТОДА - Засідання оперативного штабу ОППЗЗЗШ COVID-19 на території Тернопільської области - 001.jpg| Засідання обласного оперативного штабу
 
</gallery></center>
 
*сесія Тернопільської міської ради.
 
 
 
[[18 березня]] — з 12 години в Тернополі й області діє заборона на перевезення понад 10 пасажирів одночасно в громадському транспорті, відповідно до Постанови Кабміну № 215, що прийнята 16 березня 2020.
 
 
 
[[19 березня]]
 
*Тернопіль отримав перші 50 експрес–тестів для діагностики COVID-19. Усього міська рада замовила півтори тисячі експрес-тестів, які надходять поступово;
 
*запрацював [https://t.me/covid19_ternopil Telegram-канал] Тернопільського штабу для боротьби з коронавірусом;
 
*оперативна нарада Тернопільського міського оперативного щтабу: з 20 березня не працюватимуть ринки за адресами: вул. Митрополита Шептицького, вул. А. Живова, вул. Київська, вул. 15 Квітня, ринок «Оріон», ринок на Привокзальному майдані;
 
*у Тернополі започаткована база потенційних волонтерів на час імовірного спалаху коронавірусу.
 
 
 
[[20 березня]]
 
*під керівництвом голови Тернопільської ОДА Володимира Труша відбулося засідання оперативного штабу з організації профілактичних та протиепідемічних заходів щодо запобігання занесенню та поширенню COVID-19 на території области. Голова ОДА запропонував на призначення головного санітарного лікаря Тернопільщини Оксану Чайчук; вона головуватиме обласним оперативним штабом.
 
*'''пізно ввечері''' при дослідженні методом ПЛР біоматеріалу від хворого з підозрою на COVID-19 в ТОЛЦ '''отримано перший на Тернопільщині позитивний результат'''<ref name="ТОЛЦфб"/> у 57-річного священника [[Парафія Пресвятого Серця Христового УГКЦ (Заліщики)|церкви Пресвятого Серця Христового]] УГКЦ<ref name="dsns10640">[https://tr.dsns.gov.ua/ua/Ostanni-novini/10640.html Тернопільська область проведено заходи із дезінфекції Української Греко-Католицької церкви Пресвятого Серця Христового] // Управління ДСНС України в Тернопільській области. — 2020. — 23 бер. — 16:11.</ref> з м. Заліщиків. Він госпіталізований в інфекційне віддідення лікарні швидкої допомоги м. Тернополя. На самоізоляції під контролем медиків перебуває 400 людей.
 
*у Тернопільській области вводиться режим надзвичайної ситуації; створений штаб з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації;
 
*у Тернополі їздять спеціяльні авто ДСНС з гучномовцями, з яких закликають тернополян дотримуватися умов карантину;
 
*призупинено роботу ринків.
 
 
 
[[21 березня]] — у зв’язку з виявленням хворого на COVID-19 у м. Заліщиках
 
*у Тернополі створено спеціяльний штаб з ліквідації надзвичайної ситуації; керівник штабу — міський голова Тернополя Сергій Надал; відбулося термінове засідання оперативного штабу, на якому прийнято рішення про запровадження в місті з 21 березня надзвичайної ситуації; про основні рішення див. у розділі «Надзвичайна ситуація»;
 
*працівниками Борщівського міжрайонного відділу ТОЛЦ» проведено дезінфекцію у церкві, домі хворого, в громадських місцях та водопровідній мережі<ref name="ТОЛЦфб"/>.
 
 
 
[[21 березня]]
 
*'''у Тернопільській області введено режим надзвичайної ситуації''';
 
*'''у Тернополі оголошено режим надзвичайної ситуації''';
 
*екстрене звернення до підприємців голови Тернопільської ОДА Івана Труша, голови облради Віктора Овчарука і міського голови Тернополя Сергія Надала;
 
 
 
[[23 березня]]
 
*у Тернополі призупиннено рух громадського транспорту, курсують тільки спецрейси з 6:30 до 9:30 та з 16:30 до 20:30 для працівників медичних установ, аварійних та комунальних служб, правоохоронців та инших служб, які повинні забезпечувати життя міста в умовах карантину (за наявности спеціяльного посвідчення і медичної маски); тролейбусні маршрути № 2, 5, 7, 8, 9, 10, 11 та автобусні маршрути № 1А, 5А, 6, 8, 23, 25, 35, на кожному з яких буде спеціяльна табличка «Спеціяльні перевезення» із червоним хрестом;
 
*Кабінет Міністрів України на своєму засіданні прийняв рішення про встановлення режиму надзвичайної ситуації на території Донецької, Тернопільської та Черкаської областей<ref>[https://www.kmu.gov.ua/news/u-doneckij-ternopilskij-ta-cherkaskij-oblastyah-vstanovleno-rezhim-nadzvichajnoyi-situaciyi?fbclid=IwAR33yHAZo-3-osmVuIlFwIW2kGq9WavOdOP8HIAsb1G5KbMfnB9ebOA1I9s У Донецькій, Тернопільській та Черкаській областях встановлено режим надзвичайної ситуації] // {{КМУс|а=1}}. — 2020. — 23 бер. — 17:41.</ref>;
 
*в місті Заліщиках рятувальниками проведено дезінфекцію церкви Пресвятого Серце Христового УГКЦ, в якій правив священник з лабораторно підтвердженим діагнозом коронавірусна інфекція COVID-19. Особовим складом 15 ДПРЧ спільно з представниками районного лабораторного відділення Борщівського міжрайонного відділу ТОЦЛ здійснено дезінфікуючу обробку поверхонь церковних меблів спеціяльним дезрозчином<ref name="dsns10640"/>;
 
*у Монастириському районі в селах Швейків та Ковалівка рятувальники провели дезінфікування двох церков та місцевого продуктового магазину; в м. Монастириськах спеціяльними розчинами були промиті приміщення та авто швидкої допомоги<ref name="dsns10642">[https://tr.dsns.gov.ua/ua/Ostanni-novini/10642.html Монастириський район рятувальники провели дизінфекційні заходи] // Управління ДСНС України в Тернопільській области. — 2020. — 23 бер. — 17:43.</ref>;
 
*На засіданні Тернопільського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом прийнято рішення:
 
**заборонити використання дитячих та спортивних майданчиків;
 
**запровадити реєстр волонтерів;
 
**запровадити реєстр благодійників;
 
**запровадити реєстр необхідного обладнання;
 
*у багатоповерхівках Тернополя проводять дезінфекцію;
 
*о 20:10 в результаті дослідження методом ПЛР виявлені фрагменти РНК вірусу SARS-CoV-2 в жителя Монастириського району, тобто, лабораторно '''підтверджено другий у Тернопільській области випадок зараження'''<ref name="ТОЛЦфб"/>.
 
 
 
[[24 березня]]
 
*в Тернопільську область із Китаю прибули тест-системи для діягностування COVID-19, а також індивідуальні засоби захисту для медперсоналу, зокрема, 207 захисних медичних костюмів, 5000 штук швидких тестів, 3000 масок одноразового використання, а також 1890 тест-систем для ПЛР на коронавірус; вантаж прийняли відповідальні працівники оперативного штабу за участю голови Тернопільської ОДА Володимира Труша, голови обласної ради Віктора Овчарука та міського голови Сергія Надала<ref>За інформацією зі сторінок ТОДА і ТОР у Фейсбуку.</ref>;
 
*черговий караул 19 державної пожежно-рятувальної частини Управління ДСНС України в Тернопільській области надав допомогу санітарно-епідеміологічній службі Монастириського району з проведення дезінфікування вулиць села Ковалівки<ref name="dsns10649">[https://tr.dsns.gov.ua/ua/Ostanni-novini/10649.html Монастирський район: бійці ДСНС беруть участь у заходах, спрямованих на дезинфекцію вулиць] // Управління ДСНС України в Тернопільській области. — 2020. — 24 бер. — 13:42.</ref>.
 
  
 
==Джерела==
 
==Джерела==
Рядок 226: Рядок 163:
 
*Інформація від Тернопільського міського штабу для боротьби з коронавірусом.
 
*Інформація від Тернопільського міського штабу для боротьби з коронавірусом.
 
===Додаткові===
 
===Додаткові===
*Повідомлення у ЗМІ Тернополя та области
+
*Повідомлення у місцевих та всеукраїнських ЗМІ.
 +
===Посилання===
 +
{{Відео||align=right
 +
||video1={{YT|GC9Fz3ujr3g|Тернопіль 2020 карантин|Відеостудія Профі|2020|30 бер}}
 +
}}
 
===Примітки===
 
===Примітки===
 
{{Примітки}}
 
{{Примітки}}
Рядок 234: Рядок 175:
 
{{Кляс}}
 
{{Кляс}}
 
{{Дороб}}
 
{{Дороб}}
 +
 +
{{НПнаТе}}
  
 
[[Категорія:Медичні події за абеткою]]
 
[[Категорія:Медичні події за абеткою]]
 
[[Категорія:2019 у Тернополі]]
 
[[Категорія:2019 у Тернополі]]
 
[[Категорія:2019 на Тернопільщині]]
 
[[Категорія:2019 на Тернопільщині]]

Поточна версія на 18:09, 28 липня 2020

Коронавірусна хвороба 2019 на Тернопільщині
основні відомостиоперативні штаби та рішенняперебіг подій за днямистатистика за днямивідомости про хворихволонтерство та благодійність

Епідемія
Коронавірусна хвороба 2019 на Тернопільщині
Перевірка на коронавірус у Тернопільській обласній раді
Перевірка на коронавірус у Тернопільській обласній раді
Инші назви: COVID-19
Час: 2020
Початок: 3 березня 2020
Місце: Тернопільщина

Коронавірусна хвороба 2019 (COVID-19) на Тернопільщині — всесвітня пандемія коронавірусної хвороби.

Основні відомости

Вірус SARS-CoV-2 передається від людини до людини через краплинки слизу, що їх виділяє хвора людина. Вірус зберігається на різних поверхнях упродовж багатьох годин, що дозволяє йому легко поширюватися. Специфічних ліків проти SARS-CoV-2 станом на 20 березня 2020 не існує, проте низка препаратів та вакцин перебувають у стані дослідження.

Спалах захворювання розпочався в середині грудня 2019 року в місті Вухані в центральному Китаї з виявлення в місцевих мешканців пневмонії невідомого походження. Згодом китайські науковці виділили новий бетакоронавірус — SARS-CoV-2, який викликає цю хворобу.

Спалах у Китаї швидко перекинувся на держави Східної Азії, а через авіасполучення та круїзні лайнери з Вуханю й до инших країн. Уже в лютому 2020 спалахи відбулися в Південній Кореї, Ірані, Італії, США, а в середині березня головним центром епідемії стала Европа, з квітня — США.

В Україні перший випадок хвороби зафіксований 3 березня 2020 в Чернівецькій области. Першою серед українців 27 лютого заразилася 26-річна українка, яка проживала в місті Кремоні в Італії. В Україні перший випадок коронавірусної хвороби зафіксований 3 березня в м. Чернівцях.

Першу смерть від коронавірусу зафіксовано в м. Вухані (Китай) 9 січня, першу смерть у Европі — 22 лютого в Італії. Першу смерть від коронавірусу в Україні зафіксовано в Житомирській області 13 березня — померла 71-річна жінка.

20 березня повідомлено про першого інфікованого в Україні (чоловік із Чернівців), який одужав.

За даними ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»[1] (далі — ТОЛЦ) станом на 28 липня на Тернопільщині зареєстровано:

  • за період спостереження — 5446, з них:
    • випадки зараження, підтверджені лабораторно2822, в т. ч. одужало — 1721, досі хворіє — 1062, померло — 39,
    • спростовано випадків підозри — 2472;
  • тестування біоматеріялу методом ІФА контингентів груп ризику, всього обстежено — 2112: на наявність класу Ig М — 752 (позитивні результати — 34), на наявність класу Ig G до вірусу SARS-CoV-2 — 1360 (позитивні результати — 56).

За вогнищами:

  • м. Тернопіль — 740 (одужало — 220, померло — 2);
  • Бережанський — 87 (одужало — 27, померло — 2);
  • Борщівський — 20 (одужало — 17);
  • Бучацький — 117 (одужало — 89, померло — 2);
  • Гусятинський — 84 (одужало — 46);
  • Заліщицький — 68 (одужало — 58, померло — 4 +1 жителька Буковини, яка лікувалася в Заліщицькій ЦРЛ);
  • Збаразький — 152 (одужало — 93, померло — 2);
  • Зборівський — 30 (одужало — 20);
  • Козівський — 72 (одужало — 66, померло — 1);

*Кременецький — 442 (одужало — 405, померло — 8);

  • Лановецький — 123 (одужало — 79);

*Монастириський — 250 (одужало — 207, померло — 4);

  • Підволочиський — 28 (одужало — 12);
  • Підгаєцький — 10 (одужало — 5, померло — 2);
  • Теребовлянський — 43 (одужало — 19);
  • Тернопільський — 187 (одужало — 99, померло — 1);
  • Чортківський район — 143 (одужало — 77);
  • Шумський — 226 (одужало — 182, померло — 10).

Оперативні штаби

Діє обласний оперативний штаб.

Про засідання штабу та прийняті рішення детальніше читайте в окремій статті.

Тернопільський міський штаб У м. Тернополі та Тернопільській громаді діє Тернопільський штаб для боротьби з коронавірусом.

Сторінки штабу в соцмережах:

У районах та містах також діють відповідні оперативні штаби чи комісії.

Про засідання штабів та прийняті рішення детальніше читайте в окремій статті.

Базові лікувальні заклади

У Тернополі діють дві базові лікарня, в яких проводиться лікування пацієнтів, що захворіли на коронавірусну інфекцію — Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня та Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги. У міській лікарні № 3 розгорнуто ізолятор для контактних людей. Базовою для лікування инших видів захворювання залишиться міська лікарня № 2. Тернопільська університетська лікарня та районна лікарня визнані такими, які також братимуть участь у лікуванні у випадку поширення коронавірусної інфекції.

На засіданні оперативного штабу м. Тернополя 3 квітня повідомлено, що міська лікарня № 3 за великої кількости хворих, також буде приймати пацієнтів з COVID-19, а готель «Галичина» стане місцем для обсервації, де може бути одночасно до 170 тернополян.

27 квітня на базі Тернопільського регіонального фтизіопульмонологічного медичного центру відкрили інфекційне відділення, у яке направлятимуть хворих з підтвердженим діагнозом COVID-19 у важкому стані з усіх районів области.

Карантинні заходи

У місті Тернополі та инших населених пунктах краю щоденно дезінфікують під’їзди і ліфти в будинках, дороги, громадський транспорт, зупинки і дитячі майданчики.

Діягностика

Діягностику хвороби та підтвердження чи спростування підозр на COVID-19 проводить ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України».

Блокпости

Інформування населення

З 20 березня в м. Тернополі працівники ДСНС на спеціяльному авто їздять містом і з гучномовців закликають тернополян дотримуватися умов карантину

  • не виходити на вулицю без нагальної потреби;
  • якщо ж украй необхідно кудись, одягати маски, зберігати дистанцію між людьми не менше ніж 2 метри;
  • подбати про близьких людей літнього віку, забезпечити їх усім необхідним, аби їм не довелось виходити на вулицю.
Міський голова Тернополя Сергій Надал презентує геоінформаційну систему

Тернопільською міською радою у співпраці з компанією «MagneticOne Group» створена геоінформаційна система Тернопільського штабу для боротьби з коронавірусом, за допомогою якої можна дізнатись:

  • оперативні дані щодо кількости хворих на COVID-19 у Тернополі;
  • заповнення пацієнтами лікарень міста;
  • графік руху спеціяльного транспорту;
  • про роботу продуктових магазинів, аптек, медичних закладів, поліклінік;
  • вона також дозволяє проводити онлайн відео конференції.

Громадський транспорт

З 12:00 18 березня в Тернополі й области діє заборона на перевезення понад 10 пасажирів одночасно в громадському транспорті, відповідно до Постанови Кабміну № 215, що прийнята 16 березня 2020.

З 23 березня в Тернополі призупиннено рух громадського транспорту, курсують тільки спецрейси з 6:30 до 9:30 та з 16:30 до 20:30 для працівників медичних установ, аварійних та комунальних служб, правоохоронців та инших служб, які повинні забезпечувати життя міста в умовах карантину (за наявности спеціяльного посвідчення і медичної маски); тролейбусні маршрути № 2, 5, 7, 8, 9, 10, 11 та автобусні маршрути № 1А, 5А, 6, 8, 23, 25, 35, на кожному з яких буде спеціяльна табличка «Спеціяльні перевезення» із червоним хрестом.

Для медиків, які лікують хворих на COVID-19, а також сімейних лікарів у Тернополі виготовлені спеціяльні персоніфіковані картки. Проїзд по них буде безкоштовним в автобусах та тролейбусах.

Громадський транспорт і зупинки дезінфікують.

Волонтерство та благодійність

Детальніше про волонтерство та благодійність.

Перебіг подій

Детальніше про перебіг подій.

Статистика

Детальніша статистика.

Відомости про хворих

Детальніше про хворих.

Джерела

Основні

  • Інформація від ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України».
  • Інформація від Тернопільського обласного оперативного штабу.
  • Інформація від Тернопільського міського штабу для боротьби з коронавірусом.

Додаткові

  • Повідомлення у місцевих та всеукраїнських ЗМІ.

Посилання

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Тернопіль 2020 карантин // Відеостудія Профі. — 2020. — 30 бер.

Примітки

  1. За інформацією ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України» на Фейсбук-сторінці центру.

Зауваги


* * * ••• Надзвичайні події на Тернопільщині •••
Природні лиха Буревії: 5 липня 2000

Землетруси: 7 червня 173811 листопада 19393 січня 200228 травня 201923 квітня 202023 вересня 202118 лютого 2024
Паводки: 194113 червня 1957Липень 2008Червень 2020

Епідемії хворіб

Віспи: 1887
Грипу: «свинячого» A/H1N1 (2009) • коронавірусна хвороба (2020)
Скарлятини: 190019041911
Тифу: 180419061918—19201943—1944
Холери: 17191830—18311846—184818551860—18701892—18951915—1916
Чуми: 1652172117501770177818061894—18961916

Пожежі Перелік великих пожеж від 1586 року
У Тернополі: 18327 вересня 186912 липня 1875

1637 (Чортків) • 1671 (Шумськ) • 29 липня 1865 (Бучач) • 26 травня 1889 (Підгайці) • 25 квітня 1904 (Бучач) • 2—3 вересня 1942 (Кременець )

Инші надзвичайні події нашестя сарани 1748