Анна Чопек

Матеріал з Тернопедії
Версія від 20:16, 15 вересня 2022, створена Микола Василечко (обговореннявнесок) (Створена сторінка: {{DEFAULTSORT:Чопек Анна}} {{Особа |назва картки=Правниця, адвокатка |ім'я=Анна Чопек |зображенн...)
(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук
Правниця, адвокатка
Анна Чопек
Инші імена: англ. Anna Chopek
Народження: 16 або 18.09.1912,
м-ко Козова, нині Козівська громада, Тернопільський район, Тернопільська область, Україна
Смерть: 17.01.2010,
, м-ко Лос-Алямос, США
Поховання: правдоподібно, там само
Громадянство: українка,
size Австро-Угорщинаsize ЗУНРsize Польща → size США
Родина: батьки — Ілля та Марія, сестра — Сефанія
Освіта: Новоанглійська школа права
Робота: організувала приватну адвокатську контору
Релігія,
духовне життя:
вірянка УГКЦ
Творчість: авторка спогадів та публікацій із правничої проблематики
Громадська діяльність: радниця УГКЦ

Анна Чо́пек (16 або 18 вересня 1912, м-ко Козова, нині Україна — 17 січня 2010, м-ко Лос-Алямос, США) — українська правниця, адвокатка.

Життєпис

Анна Чопек народилася 16 вересня[1] або 18 вересня[2] 1912 року в містечку Козові (нині — адмінцентр Козівської громади Тернопільського району Тернопільської области України) в родині Іллі Чопека та Марії (з дому — Олійник).

Батько, щоб не служити в австрійському війську, виїхав до Америки, коли доньці було пів року. Коли Анні був рік, до чоловіка виїхала мати з донькою; до м. Бостона (штат Массачусетс, США) прибули 1914-го у Великодню неділю.

Від 1926 — громадянка США. Середню школу закінчила під час економічної депресії, 1935 закінчила з відзнакою жіночу школу права, іспит Бостонської адвокатури здала з найвищими оцінками, одначе, жодна правнича фірма в Бостоні не прийняла її до праці, бо тоді просто не приймали до праці жінок-адвокатів. Змушена була пішла працювати адвокатом забезпеченнєвої фірми, де отримувала половину платні, що її отримували у фірмі чоловіки-адвокати. Невдовзі була прийнята до праці в Громадянській службі США, у Генеральному бюрі звітности, працювала в Нью-Йорку і Вашингтоні. В часі перебування в Нью-Йорку була членкою хору під орудою С. Марусевича.

У 1945 її призначили членкою Комісії з питань переміщених осіб. Після війни повернулася до Бостона, де заснувала приватну адвокатську контору, працювала водночас правним дорадником у бюрі Генерального прокурора штату Массачусетс. У 1961 її призначено асистентом Генерального прокурора Массачусетсу, також — асистентом прокурора округи міста Бостону.

Була активною в Українському народному союзі: контролеркою 307-го Відділу УНС (1961—1978), головою Бостонської округи УНС та делеґатом на 13 Конвенціях УНС; головною радною УНС від 1954 до 1978, Почесним членом Головного уряду УНС від 1978. Також була президентом Клюбу сеньйорів УНС в 1966—2004.

Після виходу на пенсію вона переїхала до невеликого гірського містечка Лос-Алямос (штат Нью-Мексико). У 1990 балотувалася на посаду окружного судді у справах спадщини і відслужила два чотирирічних терміни. Із сестрою організовували українське свячення Великодніх кошиків у місцевій католицькій церкві, започаткували щорічні пікніки-зустрічі для небагатьох місцевих українців, щороку під час Великоднього посту вчили місцевих жителів писати українські великодні писанки.

У 2004 Юридична школа Нової Англії у Бостоні нагородила Анну Чопик званням почесного доктора прав за її вклад у змаганні визнання професійних жінок за їхні осяги в ділянці права.

Авторка спогадів та публікацій із правничої проблематики.

Померла 17 січня 2010 року в містечку Лос-Алямосі. Похорон відбувся 20 січня на місцевому цвинтарі «Guaje Pines». Поминальна Служба Божа відправлена 29 січня в Католицькій церкві Непорочного Серця Марії.

Родина

Власної сім’ї не було.

Джерела

Основні

  • Мельничук, Б. Чопек Анна // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ин. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2010. — Т. 4 : А — Я (додатковий). — С. 694. — ISBN 978-966-528-318-8.
  • Anna Chopek // Legacy.com. (англ.)
  • Померла Анна Чопек / Свобода. — 2010. — Ч. 5 (29 січ.). — С. 3.

Додаткові

  • Анна Чопек запропонована до нагороди КБКА / Свобода. — 2004. — Ч. 24 (11 черв.). — С. 5.
  • Сидоряк, С. Відзначення 90-річчя Анни Чопек /Стефанія Сидоряк // Свобода. — 2002. — Ч. 39 (27 вер.). — С. 8.

Примітки

  1. За ТЕС.
  2. За Legacy.com та некрологом у г. «Свобода».

Зауваги