Іван Пушкар

Матеріал з Тернопедії
Версія від 15:19, 27 січня 2022, створена Микола Василечко (обговореннявнесок)
(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук
Географ, освітянин
Іван Пушкар
Професор Іван Пушкар
Професор Іван Пушкар
Народження: 2.07.1941,
с. Головчинці, нині Товстенська громада, Чортківський район, Тернопільська область, Україна
Смерть: 10.03.2014,
м. Тернопіль, Тернопільська область, Україна
Поховання: поховання не встановлене, правдоподібно, в Тернополі
Громадянство: українець,
size УРСРsize Україна
Родина: батько — Микола
Освіта: Головчинська школа, Товстенська середня школа, географічний факультет Львівського університету
Робота: учитель географії в Староолексинецькій середній школі, співробітник Сектору географії АН УРСР
Наукова діяльність: кандидат географічних наук), професор; автор наукових праць
Відзнаки: Відмінник народної освіти, нагрудний знак «Петро Могила», медаль «Ветеран праці»

Іван Пушкар (2 липня 1941, с. Головчинці, нині Україна – 10 березня 2014, м. Тернопіль, нині Україна) — український вчений у галузі географії, освітянин.

Життєпис

Іван Пушкар, син Миколи, народився 2 липня 1941 року в селі Головчинцях в околиці Товстого (нині у складі Товстенської громади Чортківського району Тернопільської области України) в селянській родині.

Навчався в місцевій початковій і Товстенській середній школах. Ще старшокласником розпочав трудову діяльність у місцевому колгоспі, а згодом працював у ньому механізатором.

У 19601965 навчався на географічному факультеті Львівського університету (нині національний університет імені Івана Франка).

Після закінчення університету вісім років працював учителем географії в Староолексинецькій середній школі Кременецького району, в т. ч. п’ять років на посаді заступника директора з навчально-виховної роботи.

1973 вступив до аспірантури при Секторі географії АН України (нині — Інститут географії НАН України). 1976—1981, молодший, від 1981 — старший науковий співробітник та заступник завідувача відділу теоретичних проблем економічної географії сектору географії цього наукового закладу.

Від 1986 — завідувач новоствореної катедри економічної і соціяльної географії (нині катедра географії та методики її навчання) в Тернопільському державному педагогічному інституті (нині Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка), очолював її до 2012, спочатку як доцент, а з 2002 — професор.

Помер 10 березня 2014 року в місті Тернополі. Місце поховання не встановлене, правдоподібно, в Тернополі[1].

Родина

На даний час ця інформація для редакторів статті є невідомою або ще не опрацьовано відповідні джерела.

Наукова діяльність

1979 захистив кандидатську дисертацію на тему «Територіяльна структура агропромислового комплексу (на прикладі Івано-Франківської области)».

Основними напрямами наукових студій Івана Пушкара були дослідження процесів трансформації структури і територіяльної організації агропромислового комплексу України та її регіонів, проблеми суспільної географії.

Він був автором чи співавтором понад 180 наукових праць, з них 6 монографій; співавтор ряду навчальних посібників і навчально-методичних матеріялів з географії для учнів, абітурієнтів, студентів і вчителів. Ініціював проведення і був організатором кількох міжнародних і всеукраїнських конференцій з розвитку суспільної географії і природокористування.

Певний час був членом спеціялізованої ради із захисту докторських дисертацій за спеціяльностями: «Економічна та соціяльна географія», «Картографія», членом Вченої ради Відділення наук про землю АН Вищої школи та Вченої ради Управління з геодезії, картографії і космічного знімання при Кабінеті Міністрів України. Керував науковою роботою аспірантів і магістрантів.

Першим на факультеті розпочав підготовку викладачів вищої кваліфікації, 11 його аспірантів захистили кандидатські дисертації.

Викладав різні суспільно-географічні дисципліни в столичних вишах (автодорожний інститут, державний університет імені Тараса Шевченка, інститут народного господарства). На географічному факультеті ТНПУ розробив і читав курси «Вступ до економічної і соціяльної географії», «Сучасні проблеми економічної і соціяльної географії», «Основи ринкової економіки», «Економічна і соціяльна географія світу», «Основи суспільної географії».

Відзнаки

  • Відмінник народної освіти Міністерства освіти і науки України,
  • нагрудний знак «Петро Могила» Міністерства освіти і науки України,
  • медаль «Ветеран праці».

Джерела

Основні

Примітки

  1. Власне дослідження Миколи Василечка.

Зауваги