Євген Стародуб

Матеріал з Тернопедії
Версія від 16:08, 24 квітня 2020, створена Микола Василечко (обговореннявнесок)
(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук
Науковець, освітянин
Євген Стародуб
Євген Стародубтравень 2017
Євген Стародуб
травень 2017
Народження: 24.04.1938
с. Іванківці, Дунаєвецький район, Хмельницька область, нині Україна
Смерть: 21.04.2018
м. Тернопіль, Україна
Громадянство: українець
size УРСРsize Україна
Родина: батько — Михайло, дружина — Марія, діти — Світлана, Ліля
Освіта: Тернопільський медичний інститут
Робота: Тернопільський медичний інститут
Наукова діяльність: професор, доктор медичних наук

Євген Стародуб (24 квітня 1938, с. Іванківці, нині Україна — 21 квітня 2018, м. Тернопіль, Україна) — український вчений у галузі медицини. Доктор медичних наук (1992), професор (1992).

Життєпис

Євген Стародуб, син Михайла, народився 24 квітня 1938 року в селі Іванківцях, нині Дунаєвецького району Хмельницької области, Україна.

1955 закінчив середню школу в м-ку Дунаївцях, куди переїхала сім’я, батько працював водієм, мати — домогосподарка, бо після перенесеного висипного тифу не могла працювати. У школі дуже любив хімію, фізику й сам майстрував моделі вітрячків, радіоприймачі… Але захоплення медициною переважило, тому вирішив подавати документи до медичного вишу, спочатку до Вінниці, але передумав і поїхав до Києва і вступив у медінститут (нині — Національний медичний університет ім. О. О. Богомольця). Коли в 1957 в Тернополі заснували медичний інститут (нині університет), перевівся у новостворений виш, який закінчив 1961, отримавши диплом з відзнакою.

Після закінчення інституту працював лікарем у селі Сущині Теребовлянського району, згодом до серпня 1962 працював рентгенологом у Скалатській райлікарні і за сумісництвом там само — терапевтом. Через рік переїхав до Кременця, де працював викладачем Кременецького медичного училища.

1964 року склав іспити в аспірантуру на катедрі факультетської терапії ТДМІ.

У Тернопільському медичному інституті: 1967—1978 — асистент, 1978—1981 — доцент катедри факультетської терапії, від 1981 — декан, 1988 — доцент катедри терапії факультету вдосконалення лікарів, 1997 — декан, завідувач катедри терапії та сімейної медицини факультету післядипломної освіти. Вів консультативний прийом пацієнтів гастроентерологічного відділення та денного стаціонару в Тернопільській міській лікарні № 2.

Помер 21 квітня 2018 року в Тернополі[1].

Родина

Дружина Марія також закінчила Тернопільський медінститут, працювала дільничним педіятром. Доньки також закінчили цей виш: Світлана — терапевт, доцентка катедри терапії та сімейної медицини факультету післядипломної освіти ТНМУ, Ліля — акушер-гінеколог.

Наукова діяльність

Кандидатську дисертацію на тему «Осмотична резистентність тромбоцитів і резистентність капілярів при деяких захворюваннях органів травлення» (науковий керівник — професор Михайло Масик) написав за роки навчання в аспірантурі, захистив її в Києві, отримавши ступінь кандидата медичних наук. Докторську дисертацію на тему «Нові підходи до етіології, патогенезу та терапії виразкової хвороби» захистив у Київському медичному інституті 1988 року, отримав диплом доктора медичних наук та звання професора.

Наукові інтереси: гастроентерологія. Підготував 10 кандидатів та 1 доктора медичних наук.

Співавтор однієї монографії, двох посібників та підручника «Сімейна медицина». Автор 300 наукових робіт і навчально-методичних праць[2].

Отримав 8 авторських свідоцтв на винаходи (у співавторстві).

Джерела

Основні

  • Самогальська, О. Стародуб Євген Михайлович // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ин. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2008. — Т. 3 : П — Я. — С. 336. — ISBN 978-966-528-279-2.
  • Хміляр, Л. Професор Євген Стародуб: «У медицину треба йти за покликом серця» / Лідія Хміляр // Медична академія. — 2018. — № 8 (24 квіт.). — С. 6—7. — (Вітальня).

Посилання

Примітки

  1.  Медична академія. — 2018. — № 9 (8 трав.). — С. 12. — (Вічна пам’ять).
  2. Інформація зі сторінки викладача на сайті катедри первинної медико-санітарної допомоги та загальної практики — сімейної медицини ТНМУ (існувала в час написання статті, нині вилучена).

Зауваги