Україна

Матеріал з Тернопедії
Перейти до: навігація, пошук
Прапор України
Герб України

Украї́на — держава, розташована в Східній та частково Центральній Европі, у південно-західній частині Східноевропейської рівнини.

Короткі відомости

Площа становить 603 628 км². Найбільша за площею країна з тих, чия територія повністю лежить у Европі. Межує з Білоруссю на півночі, Польщею, Словаччиною та Угорщиною — на заході, Румунією та Молдовою — на південному заході, Росією на сході і північному сході. На півдні та південному сході омивається Чорним та Азовським морями.

Україна — унітарна держава, що складається з 24 областей, Автономної Республіки Крим (нині тимчасово окупованої Росією) і двох міст зі спеціяльним статусом: Київ — столиця та найбільше місто, і Севастополь. Україна є парляментсько-президентською республікою. Найвищим органом державної влади є Верховна Рада України, а главою держави — Президент України.

За чисельністю населення Україна посідає восьме місце у Європі. За даними останнього перепису населення, що відбувся у 2001 році, в Україні проживає понад 48,4 млн осіб. З них 77,8 % становлять українці, 17,3 % — росіяни. Частка міського населення становить 67,2 %. Офіційною мовою в Україні є українська.

Територія України витягнута з заходу на схід на 1 316 км і з півночі на південь на 893 км, лежить приблизно між 52°20′ та 44°23′ північної широти і 22°5′ і 41°15′ східної довготи.

  • Крайній північний пункт — село Грем'яч (урочище Петрівське) Чернігівської области.
  • Крайній південний пункт — м-ко Форос Автономної Республіки Крим.
  • Крайній західний пункт — село Соломоново Закарпатської области.
  • Крайній східний пункт — село Рання Зоря Луганської области.
  • Географічний центр України міститься на північній околиці села Мар'янівки Черкаської области.
  • За однією з методик вимірювання[1] географічний центр Европи розташований на території України, неподалік міста Рахова Закарпатської области.

Тернопільщина в Україні

Тернопільська область на мапі України

16 липня 1990 року Верховна Рада УРСР прийняла Декларацію про державний суверенітет, що поклало початок конфронтації між урядами СРСР і УРСР. 19 серпня 1991 року в Москві комуністи-консерватори здійснили невдалу спробу державного перевороту, аби відновити владу партії. Після провалу путчистів, 24 серпня 1991 року, Верховна Рада УРСР прийняла Акт проголошення незалежности України. Цей акт підтримало 90,32 % українців на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року. Це ознаменувало появу незалежної держави Україна.

Того ж дня відбулися перші президентські вибори, на яких переміг голова Верховної Ради України Леонід Кравчук.

Територія Тернопільщини у складі України залишилася незмінною в межах Тернопільської области за адміністративним поділом УРСР, який існує і донині.

Примітки

  1. Цей результат отримано в 1887 році військовим відомством Австро-Угорської імперії і вказував на територію, яка належала їй. Також «своїм» центр Европи вважають Білорусь, Словаччина, Литва.

Зауваги

Шаблон:ТО у складі держав