Софія Ілевич

Матеріал з Тернопедії
Перейти до: навігація, пошук
Освітянка, музикант
Софія Ілевич
Загальні відомості
Повне ім'я: Софія Іванівна Ілевич
Місце проживання: Бучач
Місце народження: с. Мшана, нині Городоцького району Львівської області, Україна
Дата смерті: 1953/1956
Місце смерті: Бучач
Місце поховання: Міський цвинтар (Бучач)
Громадянство: size Австро-Угорщинаsize ЗУНРsize Польща → СССР
Національність: українка
Освіта
Спеціалізований НЗ: приватна музична школа
Робота
Основна робота: освітянка
Посада: учитель
Інша робота: музикант
Посада: піаністка
Місця праці: Бучач
Родина
Батько: о. Іван Ілевич
Мати: Володимира

Софія Ілевич (1872, с. Мшана, Україна — 1953 або 1956[1], Бучач, Україна) — українська галицька освітянка, піаністка, композитор.

Життєпис

Дім Володимира Гамерського, вул. Просвіти, 25, Бучач
Пам'ятна дошка Софії Ілевич та Володимирові Гамерському, Бучач

Софія Ілевич народилася 1872 року в селі Мшані у коронному краї Королівство Галичини та Володимирії, Австро-Угорська імперія (нині Городоцького району Львівської області, Україна). Її батько — о. Іван Ілевич, нащадок української шляхти, священик УГКЦ[2], адміністратор парафії у 1854—1856 роках, а потім парох (до 1882 року) в с. Суховолі поблизу Львова[3]. Власноруч знімав придорожні таблиці з польськомовними написами і замінював їх українськомовними, за що 1874 року був арештований владою та відсидів місяць у в'язниці, а від більшого терміну його врятувала апеляція до суду у Відні. Весною 1875 року о. Іван увійшов до складу деканальної місійної комісії, яка займалася боротьбою проти пияцтва на Городоччині, пропагувала тверезість, освіту і тим сприяла піднесенню національної свідомості, здоров'я та добробуту народу[4]. Також батько працював учителем математики та фізики в одній з гімназій у Львові[2]. Матір Софії Володимира певний час працювала учителькою музики в Бучачі разом з дочкою[5].

Софія після смерти батька жила в сестри Анни Гамерської в місті Ряшеві (нині у Польщі), де вчилася гри на фортепіано у професора Цирбиса. Після смерти чоловіка сестри Олександра Гамерського вони обидві переїхали до Самбора. Тут С. Ілевич розпочала навчати музики в школі польського музичного товариства через відсутність українського. Заробітками допомагала сестрі виховувати та ростити чотирьох синів та дочку, тому вони отримали добру освіту[2].

Після Першої світової війни разом із сестрою переїхали до Бучача, де її сестрінок (небіж) Володимир Гамерський став працювати повітовим лікарем[2]. 1915 року заснувала приватну музичну школу[6]. На початку 1920-х відкрила перші музичні класи, що стали прабатьками майбутньої Музичної школи в Бучачі[7][2], яка діяла у невеликому будинку, на якому була вивіска «Музична школа», а потрапити до нього можна було з вул. Колійової по містку через потічок[5].

1932 року на санування Товариства «Просвіта» надала 10 злотих[8].

За більшовиків працювала вчителькою Бучацької дитячої музичної школи, зокрема, 1948 року[9].

Померла в Бучачі, за даними Осипа Залеського, 1953 року, за даними напису на надгробку — 1956 року. Похована на міському міському міському цвинтарі на пагорбі Федір поблизу поховання родини Винарів (зокрема, гімназійного професора Василя Винара), неподалік — родини Рогозинських (Климентія Рогозинського, Меланії Ляторовської).

Вшанування

На будинку, де проживала родина Гамерських (тепер у ньому діє районний військкомісаріат, вул. Просвіти, 25[10][11]) встановлено пам'ятну дошку їй та небожу Володимиру.

« Писати про Бучач і Бучачан і не згадати про Зосю Ілевичівну, це те, що співати пісню без акомпаньяменту, без музичної оправи  »

Примітки

 1. дата надгробка
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Залеський, О. Піяністка Софія Ілевич // Бучач і Бучаччина… — С. 173.
 3. Парафія святого Івана Богослова с. Суховоля, Городоцький деканат, Стрийська єпархія УГКЦ. Про нас.
 4. Сторінки з історії села Мшана. Частина 2.
 5. 5,0 5,1 Бучацька, З. На музичну нотку… — С. 174.
 6. Інформація з напису на надгробку Софії Ілевич
 7. http://zabytki.in.ua/uk/1231/muzichna-shkola-buchacha
 8. На санування Т-ва Просвіта // Діло. — 1932. — Ч. 119 (13.067) (1 червня). — С. 6.
 9. Геллер, С. Музична школа в Бучачі // Нова зірка. — Бучач, 1948. — № 73. — 29 серп. — С. 2.
 10. Бучацький районний військовий комісаріат
 11. Розташований поблизу місцевого замку та центральної вулиці Галицької

Джерела

 • Бучач і Бучаччина. Історично-мемуарний збірник / ред. колегія Михайло Островерха та інші. — Ню Йорк — Лондон — Париж — Сидней — Торонто : НТШ, Український архів, 1972. — Т. XXVII. — 944 с. — іл.
 • Синенька, О. За рідний край, за нарід свій. — Тернопіль : Воля, 2003. — 272 с. (8 с. вкл.). — С. 50—52. — ISBN 966-528-174-7.