Роман Василик

Матеріал з Тернопедії
Перейти до: навігація, пошук
Художник, освітянин
Роман Василик
Роман Василик
Народження: 8.10.1947
с. Бариш, Бучацький район, Тернопільська область, нині Україна
Громадянство: СССР → size Україна
Родина: батько — Яким, брат — Павло
Освіта: Бучацька дитяча художня школа, Ужгородське училище прикладного мистецтва, Львівський інститут декоративного і прикладного мистецтв
Робота: іконописець, графік, освітянин
Відзнаки: Заслужений діяч мистецтв України
Контакти: http://vasylyk.in.ua/
Примітки: професор

Роман Василик (нар. 8 жовтня 1947, с. Бариш, нині Укаїна) — український художник (іконописець, графік), освітянин та громадський діяч. Засновник кафедри сакрального мистецтва Львівської національної академії мистецтв її перший завідувач та автор концепції діяльності. Співзасновник та голова Української спілки іконописців. Член комісії по сакральному мистецтву при Львівській Архиєпархії Української греко-католицької церкви. Заслужений діяч мистецтв України, професор та проректор Львівської академії мистецтв. Молодший брат єпископа УГКЦ, священика та владики «катакомбної церкви» кир Павла Василика.

Життєпис

Роман Василик народився 8 жовтня 1947 в с. Бариші Бучацького району на Тернопільщині (нині Україна). Його батько Яким з родиною був виселений польською комуністичною владою з етнічних українських земель, які після німецько-радянської війни опинилися у складі Польської Народної Республіки. Старшим братом Романа був єпископ УГКЦ, священик та владика «катакомбної церкви» кир Павло (Василик).

Закінчив восьмирічку, Бучацьку дитячу художню школу[1], Ужгородське училище прикладного мистецтва (1968, тепер Ужгородське художнє училище імені Ерделі), Львівський інститут декоративного і прикладного мистецтва (1973, нині Львівська академія мистецтв). У Львові його викладачами були, зокрема, Карло Звіринський та Володимир Овсійчук.

Від 1974 року працює в Alma mater; 1988 – завідувач кафедри проектування інтер’єрів, від 1998 – декан факультету інтер’єру та обладнання, від 1995 – засновник і завідувач кафедри сакрального мистецтва, 2000–2001 – проректор, від 2001 – професор.

Твори виставлялися в Національному музеї у Львові[2].

Доробок

Основні роботи – у галузях інтер’єру та іконопису. Автор статей з питань історії, теорії і практики сакрального мистецтва, посібника «Сакральне мистецтво» (Львів, 1995).

  • Головний художник церкви Покрови Пресвятої Богородиці у Львові
  • інтер’єри у Трускавецькому музеї (1982), ресторані «Середньовічний Львів» (1985), Музеї франкознавства Львівського університету (1987)
  • панно – «Засновник Львова – Данило Галицький» (1985, Львівський пивний завод), «Музи мистецтва» (с. Пониковиця, околиця м. Бродів), триптих «Дари Поліського краю» (Житомир)
  • іконостас церкви святих Володимира і Ольги (м. Вулвергемтон, Велика Британія, 1993)
  • ікони та іконостас церкви у м. Бартошиці (Польща, 1998)
  • іконостас та запрестольна ікона каплиці у Розписував іконостас та запрестольну ікону в каплиці меморіального комплексу-музею Патріарха УГКЦ, кардинала Йосифа Сліпого у його рідному селі Заздрості неподалік с. Струсова (околиця Теребовлі, 1998)
  • запрестольна ікона «Пресвята Богородиця Покрова» (церква отців Селезіян, Львів, 2000), ікони мучеників УГКЦ, ікони іконостасів церков святого Василія Великого у Києві (2001), святих Володимира і Ольги у Львові (2003).

Відзнаки

  • Медаль ВДНГ (Москва, 1982)
  • Заслужений діяч мистецтв України (2002).

Примітки

Джерела

Посилання

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Роман Василик // Говорить ІФ. — 2017. — 6 квітня.
Роман Василик (сюжет до програми ТЕМА: Митці Львівщини) // Ярослав Грицюк. — 2017. — 7 березня.

Зауваги

Першу версію цієї статті започаткував Дмитро Лоґуш.