Почесні громадяни Тернополя

Матеріал з Тернопедії
(Перенаправлено з Мирослав Мисла)
Перейти до: навігація, пошук

Список почесних громадян Тернополя встановлений за документами, що зберігаються в державному архіві Тернопільської області та архівному відділі Тернопільської міської ради за період від 1867 року та рішеннями сесій міської ради 1990—2018 років.

Всього почесних тернополян станом на жовтень 2018 року нараховується 99[1] осіб, з яких 96 чоловіків і тільки 3 жінки[2].

Почесні громадяни

До 1939

  1. Аґенор Ромуальд Ґолуховський — граф, намісник Галичини (1867)
    Аґенор Ромуальд Ґолуховський
  2. Євсевій Черкавський — доктор, посол до австрійського парляменту (1875)
  3. Адам Станіслав Сапега — князь, латифундист, громадсько-політичний діяч у Галичині, Почесний громадянин, зокрема, Чорткова, Бережан, Бучача, Теребовлі, Збаража, «пан на Більчу, Гниличках»[3] (1894)
  4. Леон Пінінський — граф, намісник Галичини (1903)
  5. Людвік Пунчерт — бургомістр Тернополя (1905)
  6. Влодзімеж Ленкевич — урядовий комісар Тернополя (1926)
  7. Едвард Ридз-Сміглий — маршал Польщі (1939)
    Едвард Ридз-Сміглий

Радянський період

  1. Григорій Шевчук — заступник Голови Ради міністрів УРСР, колишній перший секретар Тернопільського обласного комітету Комуністичної партії України (1968)
  2. Георгій Йорданов — перший секретар Слівенського окружного комітету Комуністичної партії Болгарії (1968)
  3. Георгій Андонов — заступник голови виконавчого комітету Слівенської окружної народної Ради Болгарії (1968)
  4. Любен Ранков — перший секретар Слівенського міського комітету Комуністичної партії Болгарії (1968)
  5. Господін Йоргов — голова кооперативного господарства с. Загорна Слівенського округу Болгарії (1968)
  6. Славка Ніколова — голова общинного комітету Отєчественного фронту с. Гродєца Слівенського округу Болгарії (1968)
  7. Броніслав Домбровський — робітник виробничого об'єднання «Тернопільгаз» (1968)
  8. Костянтин Матвєєв — ветеран воєн, персональний пенсіонер (1968)
  9. Іван Людніков — Герой Радянського Союзу, генерал-полковник у відставці, колишній командир 81-го стрілецького корпусу (1969)
  10. Микола Кучеренко — Герой Радянського Союзу, полковник (посмертно), колишній командир 302-ої Тернопільської стрілецької дивізі (1969)
  11. Григорій Танцоров — Герой Радянського Союзу, гвардії молодший лейтенант (посмертно), колишній командир батареї САУ-8 (1969)
  12. Анатолій Живов — Герой Радянського Союзу, гвардії рядовий (посмертно), телеграфіст взводу зв'язку 302-ої стрілецької дивізії (1969)
    Анатолій Живов
  13. Григорій Хілько — полковник запасу, ветеран війни (1969)
  14. Георгій Данчєв — громадянин Болгарії (1969)
  15. Георгій Михайлов —громадянин Болгарії (1969)
  16. Петро Чазов — ветеран воєн (1969)
  17. Слава Недєв — громадянин Болгарії (1970)
  18. Павло Сергель — персональний пенсіонер (1971)
  19. Степан Ткач — колишній секретар виконкому Тернопільської обласної ради депутатів трудящих, персональний пенсіонер (1972)
  20. Іван Орап — ветеран німецько-радянської війни 1941—1945, персональний пенсіонер (1973)
  21. Іван Синіцин — колишній заступник голови виконкому Тернопільської міської ради депутатів трудящих, персональний пенсіонер (1973)
  22. Захар Дорофеєв — колишній перший заступник голови виконкому Тернопільської обласної ради депутатів трудящих, персональний пенсіонер (1973)
  23. Степан Сачко — ветеран воєн, персональний пенсіонер (1974)
  24. Микола Монєтов — полковник запасу, ветеран німецько-радянської війни 1941—1945 (1983)
  25. Володимир Мильніков — Герой Радянського Союзу, викладач Тернопільського філіалу Львівського політехнічного інституту (1983)
  26. Клавдія Шалікова — колишня радистка батареї 302-ої стрілецької дивізії (1984)
  27. Володимир Ігнатьєв — ветеран німецько-радянської війни 1941—1945 (1984)
  28. Денис Дергачов — ветеран воєн, полковник у відставці (1985)
  29. Андрій Снєжко — ветеран німецько-радянської війни 1941—1945, гвардії капітан (1985)
  30. Семен Хомський — Тернопільського експериментального ремонтно-механічного заводу (1985)
  31. Іван Дузь — ветеран німецько-радянської війни 1941—1945 (1985)
  32. Ольга Кудінова — персональна пенсіонерка союзного значення (1985)
  33. Іван Комаров — голова Тернопільської міської ради ветеранів війни і праці (1989)

Україна

  1. Мирослав (Любачівський) — Верховний Архиєпископ УГКЦ (1991)
  2. Мстислав (Скрипник) — Патріярх УАПЦ (1991)
  3. Степан Хмара — народний депутат України (1991)
  4. В'ячеслав Олійник — перший олімпійський чемпіон збірної команди України, спортовець із греко-римської боротьби (1996)
  5. Віктор Ющенко — Президент України, голова Правління Національного банку України (1997)
  6. Олександр Устенко — академік, ректор Тернопільської академії народного господарства (2001)
  7. Олексій Шимків — пенсіонер (2001)
  8. Роман Яремчук — президент-голова правління ВАТ «Ватра», депутат обласної ради (2002)
  9. Любомир (Гузар) — Верховний Архиєпископ УГКЦ (2002)
    Кардинал Любомир
  10. Ігор Ґерета — археолог, мистецтвознавець, історик, поет (посмертно) (2003)
  11. Володимир Бігуняк — проректор Тернопільської державної медичної академії ім. І. Я. Горбачевського (2003)
  12. Олег Шаблій — ректор Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя (2003)
  13. Петро Кузьма-Балицький — український громадсько-політичний діяч, добродійник, активіст ОУН, 40 років очолював українську громаду в Данії та Антибільшовицький блок народів у Скандинавії (2008)
  14. Левко Лук'яненко — голова Ради старійшин Української республіканської партії «Собор», народний депутат України (2008)
  15. Іван Марчук — художник, один зі 100 геніїв світу (2008)
    Іван Марчук
  16. Степан Бандера — лідер ОУН (2010, посмертно)
  17. Роман Шухевич — головнокомандувач УПА (2010, посмертно)
  18. Роман П'ятницький — екс-командир корвету «Тернопіль» (2010)
  19. Степан Сапеляк — активний учасник національно-визвольного руху, поет (2011)
  20. Йосип (Сліпий) — предстоятель Української греко-католицької церкви (2011, посмертно)
  21. Леонід Кудринський — ветеран пожежної охорони Тернопільщини, ліквідатор наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (посмертно) (2011)
  22. Лесь Курбас — актор і режисер театру (2012, посмертно)
  23. Євген Коновалець — полковник Армії УНР, командант УВО, голова Проводу українських націоналістів (2013, посмертно)
  24. Соломія Крушельницька — українська оперна співачка (2013, посмертно)
    Соломія Крушельницька
  25. Данило Чепіль — український архітектор (2013)
  26. Павло Бас — український військовик, РУВ (2015, посмертно)
  27. Віктор Гурняк — український військовик, РУВ (2015, посмертно)
  28. Андрій Дрьомін — український військовик, РУВ (2015, посмертно)
  29. Дмитро Заплітний — український військовик, РУВ (2015, посмертно)
  30. Федір Коломієць — український військовик, РУВ (2015, посмертно)
  31. Віталій Курилович — український військовик, РУВ (2015, посмертно)
  32. Віталій Лотоцький — український військовик, РУВ (2015, посмертно)
  33. Юрій Наливайчук — український військовик, РУВ (2015, посмертно)
  34. Олександр Орляк — український військовик, РУВ (2015, посмертно)
  35. Павло Римар — український військовик, РУВ (2015, посмертно)
  36. Назарій Сикліцкий — український військовик, РУВ (2015, посмертно)
  37. Віктор Стефанович — український військовик, РУВ (2015, посмертно)
  38. Зіновій Флекей — український військовик, РУВ (2015, посмертно)
  39. Андрій Юркевич — український військовик, РУВ (2015, посмертно)
  40. Сергій Кульчицький — український військовик, генерал-майор, РУВ (2016, посмертно)
  41. Володимир Вовк — український військовик, РУВ (2016, посмертно)
  42. Юрій Горайський — український військовик, РУВ (2016, посмертно)
  43. Михайло Думанський — український військовик, РУВ (2016, посмертно)
  44. Андрій Питак — український військовик, РУВ (2016, посмертно)
  45. Михайло Стасів — український військовик, РУВ (2016, посмертно)
  46. Володимир Яницький — український військовик, РУВ (2016, посмертно)
  47. Гоча Аробелідзе — грузинський громадський діяч м. Батумі (2016)
  48. Володимир Кравець — ректор Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка (2016)
  49. Володимир Колінець — український громадсько-політичний діяч, публіцист, літературознавець, освітянин (2017)
  50. Андрій Підлужний — український співак, композитор, музикант, телеведучий, продюсер (2017)
  51. Богдан Мельничук — український письменник, драматург, редактор, журналіст, краєзнавець (2017)
  52. Мирослав Мисла — український військовик, РУВ (2017, посмертно)
  53. Мефодій (Кудряков) — український громадсько-політичний церковний діяч, третій глава Української автокефальної православної церкви у 2000—2015 роках, Митрополит Київський і всієї України (2017, посмертно)
  54. Володимир Стаюра — український інженер, підприємець, добродійник, політик, військовик, РУВ (2017, посмертно)
  55. Володимир Ліщук — заступник директора з навчально-тренувальної роботи комунального закладу «Спеціалізована дитячо-юнацька спортивна школа «Екстрім» (2018)
  56. Руслан Маляр — український військовик, полковник СБ України, РУВ (2018, посмертно)
  57. Андрій Стойко — український військовик, учасник подій Революції Гідності (2018, посмертно)
  58. Олександр Хара — український лікар, учасник бойових дій в Афганістані, полковник медичної служби (2018, посмертно)
  59. Ярослав Гап'юк — український науковець, активіст, депутат міської ради першого демократичного скликання (2018, посмертно)

Примітки

  1. За наявною інформацією. Хоча, можливо, й більше.
  2. Власне дослідження автора(ів).
  3. Dunin-Borkowski, J. Almanach błękitny : genealogia żyjących rodów polskich. — Lwów, Warszawa, 1908. — S. 139—140. (пол.)

Джерела

Посилання

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
14 полеглих бійців стали почесними громадянами Тернополя // ТТБ. — 2015. — 19 серп.

Зауваги