Лідія Смик

Матеріал з Тернопедії
Перейти до: навігація, пошук
Художниця, громадська діячка
Лідія Смик
Инші імена: англ. Lidia Smyk
Народження: 30.12.1921,
м. Бережани, нині Бережанська громада, Тернопільський район, Тернопільська область, Україна
Смерть: 27.02.1988,
м. Ковл-Сіті, США
Поховання: правдоподібно, там само
Громадянство: українка,
size Польща → size УРСРsize Німеччина → size США
Родина: батьки — невідомо, чоловік — Роман, сини — Євген, Марко, Роман
Освіта: Бережанська гімназія, філологічний факультет Львівського університету
Робота: працювала у Львові,
Творчість: оформляла листівки, конверти, виставки, розписувала кераміку

Лідія Смик (з дому — Кожушко[1]; 30 грудня 1921, м. Бережани, нині Україна — 27 лютого 1988, м. Ковл-Сіті, США) — українська художниця, громадська діячка.

Життєпис

Лідія Кожушко народилася 30 грудня 1921 року в місті Бережанах (нині — адмінцентр Бережанської громади Тернопільського району Тернопільської области України).

1939 закінчила гімназію в Бережанах, навчалася на філологічному факультеті Львівського університету.

Від 1941 працювала в різних установах у м. Львові, згодом виїхала до Німеччини, де була секретаркою Зенона Кузелі[2]. Від 1950 — в США, спочатку в м. Сиракюзі у штаті Нью-Йорк, де брат чоловіка був священником, у січні 1953 переїхали в Ковл-Сіті[3].

Працювала над збереження архіву Богдана Лепкого і становленням патріярхату Української Помісної Церкви. Померла 27 лютого 1988 року в місті Ковл-Сіті (США), де, правдоподібно[4], й похована.

Родина

Чоловік Роман — український лікар, громадський і культурний діяч, благодійник. З чоловіком познайомилися в 1940-х[3] в Ерлангені[2] у Німеччині. Виростила трьох синів[3][1]: Євгена (інженер-хемік), Марка (шериф округи Ґранді) та Романа (лікар-хірург у поліклініці батька).

Доробок

Як художниця оформляла листівки, конверти на пошану митрополита Йосифа (Сліпого), конверт із нагоди 100-річчя Богдана Лепкого, дизайнер виставок з його спадщини в містах Чикаґо, Едмонтон, Клівленд, Філядельфія та філателістичних і пропам’ятних виставок на пошану Йосифа (Сліпого) з колекції Романа Смика, які експонувалися у США та Канаді.

1971—1986 розписувала кераміку за трипільськими, петриківськими, косівськими мотивами й зразками з инших реґіонів України.

Твори Лідії Смик уперше представлені на її посмертній виставці 1991 у Чикаґо.

Джерела

Основне

  • Волинець, Н. Смик Лідія // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ин. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2010. — Т. 4 : А — Я (додатковий). — С. 573. — ISBN 978-966-528-318-8.

Примітки

  1. 1,0 1,1 Пундій, П., Костелина, Л. Роман Смик / Павло Пундій, Лука Костелина // Самбірсько-Дрогобицька епархія УГКЦ. — Передрук з г. «Українське слово».
  2. 2,0 2,1 Українознавець, подвижник, меценат. (Світлій пам'яті доктора Романа Смика) // Український голос. — (Вебархів).
  3. 3,0 3,1 3,2 Климчак, М. Світлій пам'яті Доктора Романа Смика / Марія Климчак // Самбірсько-Дрогобицька епархія УГКЦ. — Передрук з г. «Українська думка».
  4. Власне дослідження Миколи Василечка.

Зауваги