Леся Мацьків

Матеріал з Тернопедії
Перейти до: навігація, пошук
Співачка,
освітянка, авторка пісень
Леся Мацьків
Леся Мацьків під час нагородження премією Братів Лепких,22 січня 2017, Тернопільська обласна філармонія
Леся Мацьків під час нагородження премією Братів Лепких,
22 січня 2017, Тернопільська обласна філармонія
Инші імена: Леся Мацьків-Салимова, Леся Салимова
Псевдо: Леся Горлицька (лемківською говіркою — Ґорлицка), Lesia Gorlicka, Lesja Gorlicka
Народження: 12.06.1978,
с. Підлісся, нині Бучацький район, Тернопільська область, Україна
Громадянство: українка
size УРСРsize Україна
Родина: батько — Степан, мати — Марія Гомеляк, по мамі: бабця — Анна зі Стопнів, дочка Петра, прапрадід — Іван Шкирпан, чоловік — Вадим Салимов, дочка — Анастасія Салимова
Освіта: Пишківська школа, Бучацька дитяча музична школа, Тернопільське музичне училище, Київський національний університет культури і мистецтв, Рівненський державний гуманітарний університет
Робота: співачка, учителька, хорова дириґентка, реґентка, авторка пісень, ведуча концертних програм
Релігія,
духовне життя:
вірянка УГКЦ, реґентка хору прокатедри Благовіщення Пресвятої Богородиці в Бучачі
Творчість: авторка музики більше 100 пісень, кількох текстів пісень, віршів
Політична діяльність: НРУ
Громадська діяльність: діячка товариства «Лемківщина»
Відзнаки: Всеукраїнська літературно-мистецька премія імені Братів Богдана та Левка Лепких
Контакти: Леся Мацьків у Фейсбуку.

Леся Мацьків[1] (сценічний псевдонім — Леся Горлицька; нар. 12 червня 1978, с. Підлісся, нині Україна) — українська співачка, освітянка, авторка пісень, ведуча концертних програм, хорова дириґентка, поетка. Лавреатка Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Братів Богдана та Левка Лепких (2016), всеукраїнських і міжнародних пісенних конкурсів, учасниця міжнародних фестивалів лемківської та української культур в Україні, Польщі, Хорватії, Словенії. Реґентка хору прокатедри Благовіщення Пресвятої Богородиці в Бучачі.

Життєпис

Леся Мацьків народилася 12 червня 1978 року в селі Підліссі поблизу м. Бучача Тернопільської области (нині Україна) в родині Степана Мацьківа та Марії Гомеляк.

1993 на відмінно[2] закінчила Пишківську неповну середню школу. Навчаючись у школі, була солісткою вокального ансамблю та ансамблю троїстих музик (керівниця — Орися Мегедин). 11-річною як солістка вокального ансамблю школи вперше виступила на великій сцені — Тернопільського обласного музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка (нині Тернопільський академічний обласний драматичний театр імені Т. Г. Шевченка). З відзнакою 1993 закінчила Бучацьку дитячу музичну школу по клясу баяна (учителька — Ніна Оленяк), 1997 — Тернопільське музичне училище (нині Тернопільський музичний фаховий коледж імені Соломії Крушельницької; до вступу в заклад її готувала Марія Кривко, по клясу диригування навчалася в Івана Романка), 2003 — заочно катедру народно-пісенного виконавства дириґентсько-хорового відділення Київського національного університету культури і мистецтв (по клясу народної манери виконання навчалася в народної артистки України Ніни Матвієнко, дириґування — народного артиста України Станіслава Павлюченка, академічного вокалу — Святослава Пікульського), 2004 — маґістратуру Рівненського державного гуманітарного університету.

Працювала вчителькою музики та співів у школах сіл Медведівців та Підзамочка в околиці Бучача, також — у Бучацькій гімназії імені Володимира Гнатюка. Від 2005 року була артисткою камерного хору Тернопільської обласної філармонії, після чого — оператором центру зв'язку з абонентами Тернопільського відділення Укртелекому, з вересня 2005 паралельно — лаборанткою на катедрі музикознавства Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Також була реґенткою дорослого та дитячого церковних хорів у с. Серединках в околиці Тернополя. Від 2006 — солістка ВІА Тернопільського районного будинку культури, викладачка вокалу та хорового класу, організаторка і керівниця дитячого естрадного ВІА Тернопільської дитячої музичної школи № 1, водночас — учителька музики в Тернопільській ЗОШ № 8.

У квітні 2007 брала участь у конкурсі на посаду ведучої районного радіо в Бучачі, однак напередодні під час розгляду питання на фракціях виявилося, що заява Лесі Мацьків зникла, у висліді депутати проголосували за иншу претендентку — Ярославу Шмигу. У 2007—2010 роках перебувала на посаді провідної методистки Бучацького районного будинку культури (де-факто працювала режисером).

Від 2010-го — вчителька музичного мистецтва Бучацької ЗОШ І—ІІІ ступенів № 2[3], Бучацького ліцею. Є вчителем вищої категорії[4]. Також працювала керівницею вокального ансамблю «Дивоцвіт» Бучацького ліцею, дитячого хору «Гомін», ансамблів «Писанка» та «Мальви» Бучацької ЗОШ № 2, вокального ансамблю «Співаночка» Бучацького центру дитячої та юнацької творчости «Сузір'я». Учитель року—2017 на Тернопільщині[5].

Певний час співала в хорі бучацької церкви Покрови Пресвятої Богородиці. 2010 року вишила для цього храму дві хоругви «Матінка Божа зсилає ласки» і «З серця Ісусового витікають промені Крові і Води на людей як найбільші ласки любові і Божого Милосердя». Від 2014-го є реґенткою хору прокатедри Благовіщення Пресвятої Богородиці в Бучачі (колектив здобув головний приз другого фестивалю-конкурсу духовної музики «Боже, мир Україні бережи» Бучацької епархії УГКЦ, приуроченого до 100-річчя Чортківської офензиви УГА, який відбувся 11 травня 2019 в Чортківському районному будинку культури імені Катерини Рубчакової[6]).

У червні–липні 2019 була довіреною особою Олега Вітвіцького, кандидата від політичної партії «Голос» у мажоритарному виборчому окрузі № 166 (центр — м. Теребовля) під час позачергових парламентських виборів 21 липня 2019.

Життєве кредо: Я серце в пісню переллю[7].

Родина
Село Панкна

Батько — Степан Мацьків, син Андрія, уродженець с. Жизномира, агрохімік. Мати — Марія з Гамеляків (за паспортом — Гомеляк), освітянка; народилася в родині Павла Гамеляка, переселенця з села Ямни Горішньої в околиці Риботичів, яке нині фактично не існує, та його дружини Анни, дочки Петра Стопня, лемка-переселенця із с. Панкної[8] (Пантної[9], нині у складі с. Маластова в околиці м. Горлиць). Прапрадід по мамі — Іван Шкирпан, війт Панкної. Вуйко — академік Ігор Гамеляк. У дитинстві бабця Анна вчила Лесю лемківської мови, звичаїв.

Діда по мамі, Павла Гамеляка, сина Степана, два тижні били в бучацькому НКВД, його брата[10] Григорія (10.2.1925—6.3.1949, похований на Підліському цвинтарі)[11] застрелили, тому його мама сказала, що то не її син, щоби в инших її дітей не було клопотів з більшовицькою владою[10].

Чоловік — Вадим Салимов, дочка — Анастасія.

Доробок

Авторка близько 100 пісень[11] на слова Ліни Костенко[12], Тараса Шевченка[13], Лесі Українки[11], Валентини Гуменюк[14], Тетяни Гурей[15], Марії Баліцької[16], Лесі Любарської[17], Тамари Ткачук-Гнатович[18], Ірини Мацко[19], Лесі Карої[20], Богдана Мельничука[21][22], Євгена Роя[23][24], Володимира Хом'яка[25], Івана Кушніра[26], Олега Вітвіцького[11] та инших.

У репертуарі співачки також є пісні на музику Олександра Злотника[11], Лесі Олексюк[27], Ярослава Злонкевича[28], Олександра Бурміцького[29], на слова Олега Германа[30], Ігоря Гамеляка[31], Марії Гомеляк[23], Марії Тройчак[32], власні[33] та инших. Її пісні звучали в передачах Національного радіо України, обласного радіо та радіо Радіо Лем.фм (Польща), опубліковані в збірнику «Мелодії Тернового поля» (2006) та инших. Пісні «Юж сонечко зійшло», «Ой чия ж то хижа» ввійшли до збірки найрейтинґовіших пісень музичного радіо-шову «Шукаю продюсера» (2008).

2008 року під псевдонімом Леся Горлицька (лемківською говіркою — Ґорлицка[34]) видала авдіодиск пісень «З лемківського краю», 2013 — «Мелодія трьох» (у співпраці з Богданом Мельничуком і Лесею Любарською).

Неодноразово брала участь у всеукраїнських і міжнародних пісенних фестивалях лемківської культури та української культур в Україні, Польщі (зокрема, «Лемківска ватра» у Ждині), Хорватії (5—7 жовтня 2018, м. Липовляни[35]), Словенії. Вела «Лемківську сюїту» в Київській філармонії.

Деякі з віршів Лесі Мацьків опубліковані в альманасі «Подільська толока» 2010 року[36].

Відзнаки, нагороди

Перший диплом виборола восьмикласницею на конкурсі «Нові імена України» у Києві. 2016 року нагороджена грамотою-благословенням від Папи Франциска. Лавреатка:

Примітки

 1. У ТІМС помилково стверджується, що її дівоче прізвище — Салимова; див.: Лепак, І., Мельничук, Б., Уніят, В. Підлісся // Тернопільщина. Історія міст і сіл : у 3 т. — Тернопіль : ТзОВ «Терно-граф», 2014. — T. 1 : А — Й. — С. 639. — ISBN 978-966-457-228-3.
 2. Вандзеляк, Г. Леся співає – серце завмирає… / Галина Вандзеляк // Свобода. — 2017 (9 лют.)
 3. Колектив // Сайт Бучацької ЗОШ І—ІІІ ст. № 2.
 4. Вчителі // Сайт Бучацького ліцею.
 5. Вандзеляк, Г. Леся співає — серце завмирає… / Галина Вандзеляк // Свобода. — 2017 (9 лют.)
 6. Лякуш, Т. У Чорткові відбувся другий фестиваль-конкурс духовної музики // Чортків.city. — 2019. — 11 трав.
 7. Представлення досвіду роботи вчителя музичного мистецтва Бучацької ЗОШ І—ІІІ ст. № 2 Мацьків Лесі Степанівни.
 8. Панкна — село, яке зникнуло чиновникам,і ніхто не знає коли // Наше Слово. — 2010. — 21 трав. — (Лемківска сторінка); також так називала село бабця.
 9. Тарнович, Ю. Ілюстрована історія Лемківщини. — Львів, 1936. — С. 278.
 10. 10,0 10,1 Арт двір. 19.06.2016 р. Б. Літературно поетичний марафон та Леся Горлицька // Ігор Кізюк. — 2016. — 21 чер. — бл. 1:43.00.
 11. 11,0 11,1 11,2 11,3 11,4 Власне дослідження Дмитра Лоґуша.
 12. Хай буде все пробачене пробачено // Pisni.Org.Ua.
 13. І мертвим, і живим, і ненарожденним… // Lesja Gorlicka. — 2019. — .
 14. Молюсь до Тебе. Прем'єра відео до 28-річниці Незалежності України // Lesja Gorlicka. — 2018. — 22 серп.
 15. Вишита сорочка — Леся Горлицька. Слова Тетяни Гурей. // Lesja Gorlicka. — 2019. — 16 трав.
 16. Леся Горлицька. Наша Соломія. Бучач. 17.10.2010 // Lesja Gorlicka. — 2019. — 8 бер.; Леся Горлицька. Наша Соломія // Леся Мацьків. — 2016. — 12 груд.; Леся Горлицька. Не відпусти // Lesja Gorlicka. — 2019. — 3 бер.
 17. Леся Горлицька. Черешня // Українські пісні та відео. — 2015. — 14 груд.; Які чудові ранки в Україні / Ukrainian song / Л. Горлицька // Zakharii. — 2013. — 20 трав.
 18. Пісня «Татові світанки» // Сергій Дубик. — 2013. — 29 бер.; Леся Горлицька та Володимир Заболотний. Життєве колесо // Volodymyr Park. — 2016. — 20 лист.
 19. Леся Горлицька. Як вигнали лемків // Nastya Salimova. — 2016. — 13 серп.; Леся Горлицька. Родинний рушник // Lesja Gorlicka. — 2019. — 3 бер.
 20. Леся Горлицька - Україна // Михайло Брегін. — 2013. — 2 вер.
 21. Мельничук, с. 386.
 22. Леся Горлицька. Дорога до Бога // Lesja Gorlicka. — 2019. — 1 бер.; Леся Горлицька. Моя молитва // Lesja Gorlicka. — 2019. — .; Леся Горлицька. Кохання весна // Lesja Gorlicka. — 2019. — 2 бер.
 23. 23,0 23,1 Леся Горлицька // Pisni.Org.Ua.
 24. Леся Горлицька. Зірко неземна // Lesja Gorlicka. — 2019. — 1 бер.
 25. Пісня про Тернопіль // Pisni.Org.Ua.
 26. Леся Горлицька. Берегиня // Volodymyr Park. — 2017. — 5 трав.
 27. Леся Горлицька. З святом, Happy, szczęśliwy, felice, glücklich // Українські пісні та відео. — 2015. — 21 груд.
 28. Вірність дому // Ярослав Злонкевич. — 2017. — 3 груд.
 29. Пам'яті Квітки Цісик. Леся Горлицька // Lesja Gorlicka. — 2019. — 2 бер.
 30. Леся Горлицька. Спів Зозулі // Українські пісні та відео. — 2015. — 14 груд.
 31. Леся Горлицька. Темна нічка надворі (Колискова) // Kataleja Merchisona. — 2019. — 1 черв.; Леся Горлицька. Бузок цвіте // Volodymyr Park. — 2018. — 18 трав.; Леся Горлицька. Карі очі (2018) // Lesja Gorlicka. — 2018. — 13 черв.
 32. Леся Горлицька. Дякую, Тернополе // Lesja Gorlicka. — 2019. — 2 бер.
 33. Lesja Gorlitska. Леся Горлицька. Не залишай // Lesja Gorlicka. — 2019. — 2 бер.
 34. Косовскій, С. XXІV Лемківска Творча Осін – фотореляция (фот. Петро Басалыґа, Богдан Ґамбаль) // Лем.фм. — 2016. — 17 жовт.
 35. Візит голови СФУЛО Ярослави Галик до Хорватії – Українська Громада Республіки Хорватія (УГРХ) // Сайт Світової Федерації Українських Лемківських Об'єднань. — 2018. — 16 жовт.
 36. Подільська толока : альманах літоб'єднання при ТООНСПУ. — Т. : Терно-граф, 2010. — Вип. 6. — С. 59—60. — ISBN 978-966-457-104-0.
 37. Відомі лауреати премії ім. Братів Лепких за 2016 рік // Номер один. — 2016. — 25 груд.
 38. 2015 року була учасницею другого етапу відбору; див.: Відбулося засідання Громадської ради з питань відзначення Всеукраїнською літературно-мистецькою премією імені братів Лепких // Провсе.te.ua. — 2015. — 21 лист. — (Культура, новини).

Джерела

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
ГАЛИЧИНА / HALYČYNA / Ukrainian song // Zakharii. — 2013. — 20 трав.
В. Івасюк. Водограй. Виконує Леся Горлицька // Lesja Gorlicka. — 2019. — 5 бер.
Леся Горлицька. Ой, чи я ж то хижа (Oj czyja to chyża) Lesia Gorlycka // Lesja Gorlicka. — 2019. — 16 трав.
Арт двір 19.06.2016 р. Б. Літературно поетичний марафон та Леся Горлицька // Ігор Кізюк. — 2016. — 21 черв.
Угорський гуляш від Лесі Горлицької. Смачна мандрівка // TV-4. — 2019. — 1 бер.
Гал-кліп. Леся Горлицька // TV-4. — 2017. — 30 серп.
Презентація диску // vitus britus. — 2013. — 1 квіт.
Леся Горлицька. Молюсь до Тебе. Слова Валентини Гуменюк // Lesja Gorlicka. — 2019. — 15 лип.

Посилання

Зауваги