Костел Внебовзяття Пресвятої Діви Марії (Язловець)

Матеріал з Тернопедії
Перейти до: навігація, пошук
Картка
Yazlovets' kost., 2015.JPG

Костел Внебовзяття Пресвятої Діви Марії[1][2] (пол. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jazłowcu) — пам'ятка архітектури національного значення, культова споруда, мурована латинська церква у колишньому місті Язловці, нині селі Бучацького району, Тернопільської области, Україна. Фундатор — Миколай Язловецький. Найдавніша частково збережена мурована сакральна споруда Бучацького району. Перебуває у стані руїни. Колишній костел монастиря домініканців.

Назва

Латинська церква 15 серпня відзначає Внебовзяття Пресвятої Діви Марії, тоді як Українські східні церкви (православні, греко-католицька) 15 серпня за старим стилем (нині 28 серпня) відзначають Успіння БогородиціПомилка цитування: Відсутній тег </ref> за наявності тегу <ref>, чи Костел Успіння Богородиці (Діви Марії), не є вірним. Бо Внебовзяття Пресвятої Діви Марії (інші варіанти назви – Небовзяття, Взяття на Небеса, Взяття в Небесну Славу) за своїм релігійним змістом не є тотожним Успінню.

Також не зовсім точним є інші варіанти назви, поширені в джерелах:

 • костел Вознесіння Пресвятої Діви Марії[3] (Богородиці), бо Вознесіння – це подія, яка стосується тільки Ісуса Христа, який воскрес та вознісся на Небеса, у той час як Діву Марію (Богородицю) Господь сам з душею й тілом узяв на Небеса.
 • костел Воскресіння Найсвятішої Панни Марії[4]

У радянському списку пам'яток за 1963 рік споруда називається просто костьол[5], що свідчить про низький рівень обізнаности авторів цього документу з релігійною термінологією.

Історичні відомості

Костел розташований на узгір'ї поблизу річки Вільховця, лівої притоки Стрипи. Свого часу був збудований поблизу дерев'яного парафіяльного костелу Марії Магдалини в Язловці[1].

Костел посвятив[6] львівський латинський архиєпископ Ян Димітр Соліковський (Jan Dymitr Solikowski) за присутності ченців-домініканців брата Вікторина з Буська, бакалавра теології, Миколая з Мостиськ, доктора теології), кс. Бартоломея Смажевського (пол. Bartłomiej Smarzewski, парох Язловця, Бариша), кс. Флоріана (с. Лісники). Очевидно, що в церемонії освячення храму мали брати участь його фундатор — дідич міста Миколай Язловецький — та інші шляхтичі, духівники. Тривалий час костел був храмом монастиря домініканців.

1824 року за сприяння львівського латинського архієпископа Анджея Анквіча (Andrzej Ankwicz) став парафіяльним храмом Львівської архидієцезії. Відправляти меси у костелі розпочали 1830 року[7].

Зачинений після виселення представників польської громади та українців-латинників.

Сучасний стан

Перебуває у стані руїни, до чого призвели як політика совіцької влади, так і людська байдужість. Зокрема, відсутні дах (нави, абсиди, вежі), склепіння у наві, частково — склепіння в абсиді. Вже за часів незалежности України порив вітру скинув на землю частково зруйнований купол вежі. Частково збереглися розписи в інтер'єрі, тиньк як зовнішній, та і всередині храму.

Опис

Храм однонавний, з потужною вежею спереду, мурований з пісковика. Абсида п'ятигранна, має «ребристі» виступи стін, які за фукціональним призначенням аналогічні контрфорсам, схожими на готичні храми, зокрема, на Латинську катедру Львова. Поєднує архітектурні стилі готику (вежа перед навою), Відродження (або ренесанс, зокрема, багаті різьблені вхідні головний та бічний портали). До боків нави у XVII ст. симетрично прибудували дві низькі напівкруглі каплички.

Вежа-дзвіниця, яка підвищується над притвором, доволі потужна, напевне, мала оборонний характер. По кутах вежу-дзвіницю прикрашають напівбашти, що робить її подібною до дзвіниці вірменського собору святого Миколая в Кам'янці-Подільському[8]. Початково була триярусною. 4-й ярус — у стилі романтизму, добудували в XIX столітті, він має фриз, аркатуру.

Усипальниця

У крипті були поховані представники роду Язловецьких, зокрема, фундатор[9], його брат Геронім, на цвинтарі поблизу храму — Миколай Гомулка[7][10].

Світлини

Див. також

Примітки

 1. 1,0 1,1 Barącz S. Pamiątki jazłowieckie… — S. 50.
 2. Парафія Внебовзяття ПДМ i бл. Марцеліни Даровської // сайт Львівської архидієцезії
 3. Див.: Вознесіння Найсвятішої Діви Марії → див.: Вітоль Я. Домініканський костел в с. Язловець // Оборонні сакральні споруди Західного Поділля. — С. 163—164.
 4. Підставка, Р., Рибчинський, О. Парафіяльний костел Воскресіння Найсвятішої Панни Марії… — С. 91—93.
 5. Про впорядкування справи обліку та охорони пам'ятників архітектури на території Української РСР. Рада Міністрів УРСР; Постанова від 24.08.1963 № 970.
 6. Іноді можна зустріти термін консекрація
 7. 7,0 7,1 Підставка, Р., Рибчинський, О. Парафіяльний костел… — С. 92.
 8. Вітоль Я. Домініканський костел в с. Язловець… — С. 164.
 9. Barącz, S. Pamiątki jazłowieckie… — S. 58.
 10. Urbański, W. (opracował). Przewodnik po powiecie Buczackim. — Stanisławów : drukarnia L. Gallera, 1931. — S. 28. (пол.)

Джерела

Посилання

Шаблон:Commons