Костел Внебовзяття Пресвятої Діви Марії (Скала-Подільська)

Матеріал з Тернопедії
Перейти до: навігація, пошук
Картка
Skala-Podilska Catholic Church RB.jpg

Костел Внебовзяття Пресвятої Діви Марії[1][2] (пол. kosciol p.w. Wniebowziecia Najswietszej Panny Marii) — мурована культова споруда з готичними рисами, парафіяльний храм Римо-Католицької церкви в Україні у смт Скалі-Подільській Борщівського району на Тернопільщині.

Назва

Латинська церква 15 серпня відзначає Внебовзяття Пресвятої Діви Марії, тоді як Українські східні церкви (православні, греко-католицька) 15 серпня за старим стилем (нині 28 серпня) відзначають Успіння Богородиці[3]. Тому називати цей латинський храм, як це робили раніше (що, зокрема, пов’язано ще й з тим, що українці певний час перебували у “дружніх обіймах” московської церкви) й іноді нині, як Успенський костел[4], чи Костел Успіння Богородиці (Діви Марії), не є вірним. Бо Внебовзяття Пресвятої Діви Марії (інші варіанти назви – Небовзяття, Взяття на Небеса, Взяття в Небесну Славу) за своїм релігійним змістом не є тотожним Успінню.

Також не зовсім точним є інші варіанти назви, поширені в джерелах:

 • костел Вознесіння Пресвятої Діви Марії[5] (Богородиці), бо Вознесіння – це подія, яка стосується тільки Ісуса Христа, який воскрес та вознісся на Небеса, у той час як Діву Марію (Богородицю) Господь сам з душею й тілом узяв на Небеса[6].
 • костел Воскресіння Найсвятішої Панни Марії[7]

У радянському списку пам'яток за 1963 рік споруда з такою ж назвою — костел Внебовзяття Пресвятої Діви Марії в Язловці — називається просто костьол[8], що свідчить про низький рівень обізнаности авторів цього документу з релігійною термінологією.

Історія

Костел, церква, замок у Скалі-Подільській, 1920-ті роки

Час появи римо-католицької парафії у Скалі-Подільскій нині невідомий. У XV столітті тут збудували дерев'яний костел та заснували латинську парафію. Фундатором спорудження цього храму, який завершили зводити 1719 року, був Валентій[9] Казімєж Мєжеєвський (Walenty Kazimierz Mierzejewski) гербу Шеліга, скальський староста[10], закрочимський каштелян[9], чоловік Агнєшки з Лянцкоронських, зять скальського старости Францішека Станіслава Лянцкоронського (?—1699)[11].

1922 року святиню реставрували, а 1924-го повторно освятили. Після виселення поляків та українців-латинників у 1945—1946 роках і до 1989 роках костел було закрито. 8 січня 1992 року повернений римо-католикам храм знову освятили.

Опис

Костел — однонавний, з високою вежею з фронту, скромним різьбленим ренесансовим вхідним порталом, у плані храм має форму хреста з рівними раменами. З обидвох сторін до нави прибудовані каплиці. На верхньому ярусі вежі встановлено годинник.

Костел є цікавим прикладом храму, який, незважаючи на його спорудження має готичні риси (висока вежа з фронту, готичні завершення вікон; за словами Григорія Логвина, «останнє відлуння готики в Україні»). У своїй просторово-планувальній структурі костел схожий на латинські храми в Золотому Потоці та Долині в околицях Теребовлі, меншою мірою — костел Святої Трійці у Підгайцях.

Примітки

 1. Skala Podolska. Kosciol p.w. Wniebowziecia Najswietszej Maryi Panny
 2. іноді Костел Успіння Пресвятої Діви Марії > Костели і каплиці України. Скала Подільська. Костел Успіння Пресвятої Діви Марії
 3. Внебовзяття Пресвятої Діви Марії // CREDO. дата доступу = 2018-03-06; Догматичні різниці між Православ'ям і Католицизмом. Стаття п'ята: Марійські догмати — Непорочне Зачаття і Пречиста, Внебовзяття Богородиці.
 4. Див.: Успенский костел, 1589—1590 гг. // Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР. — К. : Будівельник, 1986. — Т. 4. — С. 60. (рос.)
 5. Див.: Полюхович, Д. Скала – місто на скелях // Zbruč. — 2016. — 10 жовтня; Вітоль, Я. Домініканський костел в с. Язловець // Оборонні сакральні споруди Західного Поділля. — С. 163—164.
 6. Небовзяття – успення Богородиці (а не вознесення Богородиці) // Релігієзнавчий Словник / ред. А. Колодний, Б. Лобовик. —Київ, 1996. — С. 66.
 7. Підставка, Р., Рибчинський, О. Парафіяльний костел Воскресіння Найсвятішої Панни Марії… — С. 91—93.
 8. Про впорядкування справи обліку та охорони пам'ятників архітектури на території Української РСР. Рада Міністрів УРСР; Постанова від 24.08.1963 № 970.
 9. 9,0 9,1 Skala… — S. 642.
 10. Walenty Kazimierz Mierzejewski h. Szeliga (ID: 13.619.244). (пол.)
 11. Boniecki, A. Herbarz polski: wiadomosci historyczno-genealogiczne o rodach szlacheckich. — Warszawa : Warszawskie Towarzystwo Akcyjne S. Orgelbranda S[yn]ow), 1909. — Cz. 1. — T. 13. — S. 338. (пол.)

Джерела

— S. 642—643. (пол.)

Посилання

Шаблон:Костели Чортківського деканату