Коронавірусна хвороба 2019 на Тернопільщині

Матеріал з Тернопедії
Перейти до: навігація, пошук
Епідемія
Коронавірусна хвороба 2019 на Тернопільщині
Перевірка на коронавірус у Тернопільській обласній раді
Перевірка на коронавірус у Тернопільській обласній раді
Инші назви: COVID-19
Час: 2020
Перша акція: 3 березня 2020
Завершальна акція: 24 квітня 2020 (ймовірно)
Місце: Тернопільщина

Коронавірусна хвороба 2019 (COVID-19) на Тернопільщині — всесвітня епідемія коронавірусної хвороби.

До 24 квітня 2020 на всій території України уряд запровадив режим надзвичайної ситуації.

Основні відомости

Вірус SARS-CoV-2 передається від людини до людини через краплинки слизу, що їх виділяє хвора людина. Вірус зберігається на різних поверхнях упродовж багатьох годин, що дозволяє йому легко поширюватися. Специфічних ліків проти SARS-CoV-2 станом на 20 березня 2020 не існує, проте низка препаратів та вакцин перебувають у стані дослідження.

Світ

Спалах захворювання розпочався в середині грудня 2019 року в місті Вухані в центральному Китаї з виявлення в місцевих мешканців пневмонії невідомого походження. Згодом китайські науковці виділили новий бетакоронавірус — SARS-CoV-2, який викликає цю хворобу.

Спалах у Китаї швидко перекинувся на держави Східної Азії, а через авіасполучення та круїзні лайнери з Вуханю й до инших країн. Уже в лютому 2020 спалахи відбулися в Південній Кореї, Ірані, Італії, США, а в середині березня головним центром епідемії стала Европа.

Станом на 27 березня у світі хворіло більше 553 244 осіб, 25 035 померло.

Найбільше хворих у США — 85 594 (1 300 померло), Китаї — 81 340 (?), Італії — 80 589 (8 215), Іспанії — 64 059 (4 858), Німеччині — 47 373 (285).

Першу смерть від коронавірусу зафіксовано в м. Вухані (Китай) 9 січня, першу смерть у Европі — 22 лютого в Італії.

Україна

В Україні перший випадок хвороби зафіксований 3 березня 2020 в Чернівецькій области.

Станом на 27 березня в Україні підтверджено 218 випадків зараження, 5 людей померло, 4 одужали.

Першою серед українців 27 лютого заразилася 26-річна українка, яка проживала в місті Кремоні в Італії. В Україні перший випадок коронавірусної хвороби зафіксований 3 березня в м. Чернівцях.

Першу смерть від коронавірусу в Україні зафіксовано в Житомирській області 13 березня — померла 71-річна жінка.

В Україні зареєстровано 5 летальних випадків, також 3 громадяни України — померли в Італії.

20 березня повідомлено про першого інфікованого в Україні (чоловік із Чернівців), який одужав; на 27 березня — 5.

Тернопільщина

Мапа поширення коронавірусної інфекції на Тернопільщині
Найновіша статистика

За даними ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»[1] (далі — ТОЛЦ) станом на 22:00 27 березня 2020 на Тернопільщині за період спостереження зареєстровано 103 підозри: 43 випадки зараження підтверджені лабораторно, в т. ч. 1 летальний, 7 випадків залишаються під підозрою, 53 випадки підозри спростовано.

Див. також детальну статистику за днями.

Перші підтверджені випадки
 1. Мешканка Монастириського району (31 рік). Медсестра[2] приймального відділення Монастириської ЦРКЛ[3] госпіталізована 17 березня[4], перебуває в стабільно важкому стані в реанімаційному відділенні Монастириської лікарні і під’єднана до апарату штучної вентиляції легень[5]. За інформацією від Володимира Паничева, вона за клінічними даними захворіла першою, але не пов’язана джерелом зараження зі священником та другим зараженим чоловіком;
 2. Священник церкви Пресвятого Серця Христового УГКЦ[6] міста Заліщиків о. Олег Винницький[7][8][9] (57 років), стан хворого — середньої важкости. Зараження відбулося 3 березня[2] на похороні[5] в с. Швейкові Монастириського району[10]. Перебуває в інфекційному відділенні Тернопільської лікарні швидкої допомоги.
 3. Мешканець[3] с. Ковалівки Монастириського району (68 років), захворів 13 березня і був госпіталізований в інфекційне відділення Чортківської ЦКРЛ. Через десять днів переведений в інфекційне відділення Тернопільської міської комунальної лікарні швидкої допомоги. Він контактував із хворим священиком із Заліщиків на похороні в с. Швейкові Монастириського району. Помер 25 березня від тромбоемболії[11][2] і це — перший летальний випадок на Тернопільщині.
 4. Мешканець с. Ковалівки Монастириського району (54 роки). Товариш другого із заражених чоловіків[2]. Перебуває в інфекційному відділенні Тернопільської лікарні швидкої допомоги.
 5. Мешканка с. Ковалівки Монастириського району (48 років). Дружина третього із заражених чоловіків[2], хвороба в неї протікає в легкій формі[5]. Перебуває в інфекційному відділенні Тернопільської лікарні швидкої допомоги.
 6. Тернополянин (55 років), лікар-стоматолог[11], який був у Австрії. Отримує необхідну медичну допомогу і перебуває на самоізоляції. Стан хворого задовільний.
 7. Мешканець села Швейків (62 роки). Перебуває в Монастириській лікарні.
 8. Мешканець м. Монастириськ (63 роки). Перебуває в Монастириській лікарні.
 9. Сімейний лікар з Монастириського району.
 10. Сімейний лікар з Монастириського району (другий).
 11. Лікар з Центру первинної медико-санітарної допомоги Монастириського району.
 12. Лікар Монастириської лікарні — мешканець Золотого Потоку Бучацького району.

26 березня уперше підтверджено хворобу в 11-річної дитини з Монастириського району, вона з мамою (також інфікованою) перебуває в Тернопільській міській дитячій лікарні.

Кількість лабораторно підтверджених випадків щодня стрімко зростає.

За населеними пунктами Тернопільщини

Найбільше хворих на COVID-19 у Монастириському районі — 35:

 • м. Монастириська — 19,
 • с. Швейків — 7,
 • с. Ковалівка — 4 (1 летальний),
 • с. Горішня Слобідка — 2,
 • с. Бертники — 2,
 • с. Долішня Слобідка (Дубенка) — 1.

Також:

 • м. Тернопіль — 2,
 • м. Заліщики — 2,
 • м-ко Золотий Потік — 1,
 • с. Бедриківці — 1,
 • с. Торське — 1.

Оперативні штаби

Обласний штаб

Обласний оперативний штаб створений 20(?) березня. Очолює його головна санітарна лікарка Тернопільщини Оксана Чайчук.

Про засідання штабу та прийняті рішення читайте в розділах «Надзвичайна ситуація» та «Перебіг подій».

Тернопільський міський штаб

У м. Тернополі та Тернопільській громаді діє Тернопільський штаб для боротьби з коронавірусом.

Про засідання штабу та прийняті рішення читайте в розділах «Надзвичайна ситуація» та «Перебіг подій».

Сторінки штабу в соцмережах:

Базові лікувальні заклади

У Тернополі діють дві базові лікарня, в яких проводиться лікування пацієнтів, що захворіли на коронавірусну інфекцію — Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня та Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги. У міській лікарні № 3 розгорнуто ізолятор для контактних людей. Базовою для лікування инших видів захворювання залишиться міська лікарня № 2. Тернопільська університетська лікарня та районна лікарня визнані такими, які також братимуть участь у лікуванні у випадку поширення коронавірусної інфекції.

Карантинні заходи

У місті Тернополі та инших населених пунктах краю щоденно дезінфікують під’їзди і ліфти в будинках, дороги, громадський транспорт, зупинки і дитячі майданчики.

Діягностика

Діягностику хвороби та підтвердження чи спростування підозр на COVID-19 проводить ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України».

Надзвичайна ситуація

Основні рішення Тернопільського штабу для боротьби з коронавірусом від 10 березня:

 • введена заборона на проведення масових заходів у закритих приміщеннях, в тому числі міжнародних турнірів (театри, кінотеатри, спортзали, клуби, які мають необов’язковий характер, і т. д.);
 • максимально обмежується проведення заходів на відкритих майданчиках.

Основні рішення Тернопільського штабу для боротьби з коронавірусом від 16 березня:

 • заборонити проведення на території Тернопільської громади всіх масових заходів, у яких бере участь більше 10 осіб;
 • припинити роботу всіх ринків у торгівлі промисловими товарами та автозапчастинами на території Тернопільської МТГ;
 • ввести обмеження на торгівлю харчовими продуктами на ринках, створивши умови для безперебійної торгівлі продуктами першої необхідности;
 • негайно заборонити ввезення на територію Тернополя продуктів із Чернівецької та Житомирської областей, враховуючи запровадження там надзвичайної ситуації;
 • реалізацію всіх харчових продуктів, за виключенням м'яса та риби, здійснювати фасованими та упакованими;
 • ліквідувати стихійну торгівлю;
 • заборонити роботу торгово-розважальних центрів (окрім продуктових супермаркетів, що знаходяться на їхній території), ринку (окрім продуктів, засобів гігієни, миючих та дезінфікуючих засобів), кінотеатрів, театрів, музеїв, бібліотек та инших розважальних закладів, дитячих розважальних центрів та клубів, майданчиків, у тому числі спортивних, навчання у приватних центрах раннього розвитку дітей, приватних дошкільних навчальних закладах, спортивних клубах та танцювальних колективах, фітнес-клубів, тренажерних та спортивних залів, басейнів, спортивних майданчиків та стадіонів, водного парку, парків атракціонів, лазні, сауни, салонів краси;
 • зобов'язати адміністрацію супермаркетів робити генеральне прибирання з використанням спецзасобів, забезпечити швидкий розрахунок покупців, не допускаючи скупчення більше ніж 5 осіб, з дистанцією понад метр, нанести відмітки на підлозі;
 • закрити заклади ресторанного бізнесу;
 • зобов'язати голів ОССБ та надавачів житлово-комунальних послуг забезпечити щоденно прибирання під’їздів з використанням дезінфікуючих засобів;
 • керівникам перукарських салонів: з метою запобігання черг, працювати за попереднім записом; запровадити технологічні перерви щодвігодини для прибирання, дезінфекції, провітрювання приміщень;
 • управлінню транспортних мереж та зв’язку ТМР зобов’язати водіїв та кондукторів громадського транспорту перебувати на маршруті в рукавицях та масках.

Основні рішення Тернопільського штабу для боротьби з коронавірусом від 21 березня:

 • введення маскового режиму: заборонено перебувати в місцях загального користування, в закритих приміщеннях, офісах та транспорті загального користування без масок;
 • посилено контроль за проведенням дезінфекції дитячих та спортивних майданчиків, санітарним прибиранням місць загального користування в багатоквартирних будинках та територій з масовим перебуванням людей на території міста;
 • продовжено роботу по оповіщенню населення з автомобілів, обладнаних гучномовцями про дотримання карантинних заходів;
 • на в’їздах у місто створять 10 контрольно-пропускних пунктів, на яких будуть проводити температурний скринінг для водіїв та пасажирів, огляд, надаватимуть поради, а при необхідности спрямовуватимуть у лікарні; перелік постів: М-19 на вул. 15 Квітня, перехрестя вул. Купчинського та вул. Корольова, М-12 за Збаразьким кільцем, виїзд із с. Великі Гаї, М-19 на вул. Микулинецькій (навпроти ресторану «Шинок»), виїзд із с. Петриків (біля маркету «АТБ»), М-12 на вул. Бережанській (сервісний центр МВС), М-09 (біля автозаправки «Автотехсервіс»), перехрестя с. Біла — Бродівське перехрестя, виїзд з вул. Текстильної на Об’їзну.

У Тернополі муніципальна інспекція спільно з інспекторами поліції проводять перевірки громадського транспорту та об'єктів торгівлі. За невиконання карантинних норм муніципальна інспекція за рішенням виконкому Тернопільської міської ради відповідно до чинного законодавства ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» порушників введених правил на карантинний період буде притягнуто до адміністративної відповідальности.

Інформування населення

З 20 березня в м. Тернополі працівники ДСНС на спеціяльному авто їздять містом і з гучномовців закликають тернополян дотримуватися умов карантину

 • не виходити на вулицю без нагальної потреби;
 • якщо ж украй необхідно кудись, одягати маски, зберігати дистанцію між людьми не менше ніж 2 метри;
 • подбати про близьких людей літнього віку, забезпечити їх усім необхідним, аби їм не довелось виходити на вулицю.
Міський голова Тернополя Сергій Надал презентує геоінформаційну систему

Тернопільською міською радою у співпраці з компанією «MagneticOne Group» створена геоінформаційна система Тернопільського штабу для боротьби з коронавірусом, за допомогою якої можна дізнатись:

 • оперативні дані щодо кількости хворих на COVID-19 у Тернополі;
 • заповнення пацієнтами лікарень міста;
 • графік руху спеціяльного транспорту;
 • про роботу продуктових магазинів, аптек, медичних закладів, поліклінік;
 • вона також дозволяє проводити онлайн відео конференції.

Громадський транспорт

З 12:00 18 березня в Тернополі й области діє заборона на перевезення понад 10 пасажирів одночасно в громадському транспорті, відповідно до Постанови Кабміну № 215, що прийнята 16 березня 2020.

З 23 березня в Тернополі призупиннено рух громадського транспорту, курсують тільки спецрейси з 6:30 до 9:30 та з 16:30 до 20:30 для працівників медичних установ, аварійних та комунальних служб, правоохоронців та инших служб, які повинні забезпечувати життя міста в умовах карантину (за наявности спеціяльного посвідчення і медичної маски); тролейбусні маршрути № 2, 5, 7, 8, 9, 10, 11 та автобусні маршрути № 1А, 5А, 6, 8, 23, 25, 35, на кожному з яких буде спеціяльна табличка «Спеціяльні перевезення» із червоним хрестом.

Для медиків, які лікують хворих на COVID-19, а також сімейних лікарів у Тернополі виготовлені спеціяльні персоніфіковані картки. Проїзд по них буде безкоштовним в автобусах та тролейбусах.

Громадський транспорт і зупинки дезінфікують.

Волонтерство та благодійність

Христина Шкула, Наталія Кучерас та Руслан Простяк шляхом самоорганізації започаткували проєкт «Підвези медика Тернопіль», створивши спеціяльну групу в соцмережі, яка налічує вже понад 1000 учасників, де комунікують медичні працівники та водії-волонтери задля того, аби довезти лікарів до місця роботи[12].

Кілька сотень жителів обласного центру зголосились стати учасниками групи «Волонтер-COVID-19»[13].

Благодійну допомогу медикам та лікарням надають також підприємці области. Допомагають діяспоряни, зокрема за пожертви канадійців закуплено апарат для штучної вентиляції легень у Монастириську лікарню.

У Монастириську районну лікарню передали реанімаційне обладнання за проєктом «Європейської солідарності» спільно з фондом Петра Порошенка щодо забезпечення лікарень першочерговим обладнанням для подолання коронавірусної інфекції. Передачу доставили голова Тернопільської територіяльної організації партії «Європейська солідарність» Тарас Юрик та голова фракції «Європейської солідарності» в Тернопільській обласній раді Степан Барна[14].

675 комплектів індивідуального захисту для медичних працівників у районні лікарні Козівського, Бережанського та Зборівського районів Тернопільщини передала Компанія «Контінентал Фармерз Груп»[15].

Перебіг подій

Про перебіг подій під час поширення коронавірусної хвороби на Тернопільщині читайте в окремій статті.

Джерела

Основні

 • Інформація від ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України».
 • Інформація від Тернопільського обласного оперативного штабу.
 • Інформація від Тернопільського міського штабу для боротьби з коронавірусом.

Додаткові

 • Повідомлення у місцевих та всеукраїнських ЗМІ.

Примітки

 1. За інформацією ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України» на Фейсбук-сторінці центру.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Калашник, П., Станко, А. Інфікований священик, який контактував з 500 людьми, міг заразитись на похороні іншого священика / Павло Калашник, Анастасія Станко // Громадське Телебачення. — 2020. — 25 бер.
 3. 3,0 3,1 Рідні медсестри з Тернопільщини, в якої коронавірус, розповіли про проблеми її лікування // 24 канал. — 2020. — 25 бер. — 17:06.
 4. Областная больница Тернопольщины отказалась принимать 41-летнюю медсестру с COVID-19, — родственники // Цензор.нет. — 2020. — 25 бер. — 16:50. (рос.)
 5. 5,0 5,1 5,2 Про ситуацію в Монастириському районі // Файне місто. — 2020. — 25 бер. — 15:00.
 6. Тернопільська область проведено заходи із дезінфекції Української Греко-Католицької церкви Пресвятого Серця Христового // Управління ДСНС України в Тернопільській области. — 2020. — 23 бер. — 16:11.
 7. Випуск за 24 березня 2020 року // Телеканал ІНТБ. — 2020. — 24 бер.
 8. Священник из Тернопольской области заразился коронавирусом - сотни прихожан под угрозой // Свобода слова на ICTV. — 2020. — 24 бер.
 9. Церква Пресвятого Серця Христового.
 10. На Тернопільщині зафіксований другий випадок зараження короновірусною інфекцією / Відділ комунікації поліції Тернопільської области // Національна поліція. Тернопільська область. — 2020. — 23 бер. — 21:17.
 11. 11,0 11,1 На тернопільщині – перша смерть від коронавірусу // Файне місто. — 2020. — 25 бер. — 13:30.
 12. Ушакова, В. Коронавірус уже на Тернопільщині: блокпости, перші випадки зараження, масковий режим та обмеження у роботі транспорту / Вікторія Ушакова // Номер один. — 2020. — 25 бер. — 14:30.
 13. 205 жителів обласного центру зголосились стати учасниками групи «Волонтер-COVID-19» // Суспільне. Тернопіль. — 2020. — 26 бер.
 14. У Монастириську районну лікарню передали реанімаційне обладнання від фонду Порошенка // Степан Барна. — 2020. — 26 бер.
 15. «Контінентал» допомагає лікарям протистояти епідемії коронавірусу // TeNews.org.ua. — 2020. — 26 бер. — 21:03.

Зауваги


* * * ••• Надзвичайні події на Тернопільщині •••
Землетруси 7 червня 173811 листопада 19393 січня 2002
Епідемії

Віспи: 1887
Грипу: «свинячого» A/H1N1 (2009) • коронавірусна хвороба (2020)
Скарлятини: 190019041911
Тифу: 180419061918—19201943—1944
Холери: 17191830—18311846—184818551860—18701892—18951915—1916
Чуми: 1652172117501770177818061894—18961916

Пожежі Тернопіль: 183318691875

1637 (Чортків) • 1834 (Денисів) • 1841 (Ланівці) • 29 липня 1865 (Бучач) • 1887 (Збараж) • 26 травня 1889 (Підгайці) • 1903 (Монастириська) • 1907 (Базаринці ) • 1908 (Козова ) • 1920 (Золотий Потік) • 1925 (Боложівка ) • 1943 (Бобулинці )

Инші надзвичайні події нашестя сарани 1748буревій 5 липня 2000