Королівське джерело

Матеріал з Тернопедії
Перейти до: навігація, пошук
Пам'ятка природи,
неофіційна пам'ятка історії
Королівське джерело
Кам'яна пам'ятна дошка, жовтень 2013
Кам'яна пам'ятна дошка, жовтень 2013
Місцева назва: Джерело Яна Собеського
Статус: гідрологічна пам'ятка природи обласного і державного значення[1]
Стан: втрачено автентичну металеву таблицю, пам'ятка видозмінена після реконструкції
Розташування: вул. Галицька, м. Бучач, Тернопільська область, size Україна

Королівське джерело, або Джерело Яна Собеського — гідрологічна пам'ятка природи обласного і державного значення[1] та одна з неофіційних пам'яток архітектури та історії в м. Бучачі на Тернопільщині. Споруджена з ініціятиви польської громадськости Бучацького повіту за часів Австро-Угорщини, частково зруйнована за радянської влади, реконструйована з частковою перебудовою у 2015—2016 роках.

Відомости

За даними гасла в ТЕС, є гідрологічною пам'яткою природи обласного і державного значення[1], однак у реєстрах пам'яток Управління екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації[2] такої пам'ятки нема[3].

Протягом останніх років вода з джерела непридатна для пиття[4].

Історія

Тильна сторона частини скульптури під час монтажу, 2016

Весною 1684[5] військо Республіки Обидвох Націй (Речі Посполитої) на чолі з тріюмфатором Віденської битви 1683 — королем Яном ІІІ Собеським, якого супроводжувала дружина Марія Казимира, вирушило на Поділля. Під місто Язловцем вислали генерала коронної артилерії Марціна Казімежа Контського, який відправив на переговори про капітуляцію турків парляментаря, головного інженера артилерії, давнього соратника Яна ІІІ, француза Філіпа Дюпонта. На світанку 24 серпня польська артилерія дала перший залп по Язловецькому замку[6]. За легендою, під час цього походу король Ян III зупинився відпочити і напитися води біля цього бучацького джерела.

За австрійських часів польська громада міста та повіту вирішила вшанувати пам'ять про короля та відвідини ним міста, мистецьки оформивши джерело, правдоподібно, до 200-річчя битви під Віднем. Зокрема, майстри виготовили різьблений кам'яний портал, з труби в якому витікає вода. Портал прикрашала мідна (чи бронзова) таблиця, яку, правдоподібно, в радянські часи викрали невідомі зловмисники; наразі про її вигляд достеменно невідомо. На думку професора НУ «Львівська політехніка» Миколи Бевза, не виключено, що як матеріял, з якого виконали портал джерела, могли використати залишки розташованого неподалік замку. Доктор архітектури Олег Рибчинський припускає, що для цього використали елементи порталів, які прикрашали зруйновані під час Першої світової війни будинки (може, старі ренесансові кам'яниці) в розташованому неподалік Язлівці[7]. Також на розташованій вище джерела підпірній стіні встановили кам'яну пам'ятну плиту (збереглася донині) з червоного пісковика з написом польською мовою, що біля цього джерела відпочивав король.

У час української Незалежности спочатку частково відновили місце поблизу джерела, а 2015 зробили це повністю. Кам'яні фрагменти демонтували зі стіни, доправили до Львова для подальшої реставрації та консервації, участь в якій брали, зокрема, уродженець міста, д-р Микола Бевз та його брат Володимир. Під час огляду одного з демонтованих фрагментів на його тильній стороні виявили доволі добре збережену пластику в стилі Відродження, яка, на думку дослідників, може походити принаймні з XVII століття, а сам фрагмент свого часу прикрашав одну зі споруд. Після необхідних робіт пам'ятку запланували встановити на звичному місці.

Під час святкування Дня міста 26 липня 2015 до Бучача завітала делегація з міста-партнера Казімєжі-Вєлької на чолі з бурмістром Адамом Анджеєм Бодзьохом. Під час святкової меси в парафіяльному костелі Внебовзяття Пресвятої Діви Марії за участи, зокрема, ксьондзів-поліків урочисто посвятили таблицю, яку привезли гості з Польщі.

Вночі з 15 на 16 червня 2016 невідомі вандали порозкидали підготовлені для встановлення частини скульптурної композиції, завдавши їм, щоправда, відносно незначних пошкоджень[8]. Завдяки наявности відеокамер поліція змогла вийти на слід зловмисників[9], однак наразі ці особи не встановлені.

31 липня 2016 на День міста[9] за участи представників громадськости, очільників міста та району, гостей з Польщі урочисто відкрили оновлену композицію пам'ятки[10], яка отримала необарокові риси.

Критика

Виготовлена в Польщі працівниками професійного навчального закладу — партнера Бучацького агроколеджу ДАТУ — металева таблиця із зображенням Яна III Собеського, яку планували встановити замість втраченої на порталі джерела, через хибно зняті мірки виявилася трошки завеликою, тому її довелося розмістити поруч з головним порталом, а по центру головного порталу встановили виготовлену з каменю плиту із зображенням гербів Абданк і Пилява.

На думку українських і польських мистецтвознавців, украй недоречним було лакування кам'яної пам'ятної таблиці, яке, не порадившись із думкою науковців, допустили виконавці робіт. Також для облаштування стіни біля пам'ятки доцільніше було використати натуральний камінь, а не декоративну плитку.

Примітки

  1. 1,0 1,1 1,2 П'ятківський, І., Ханас, М. Королівське джерело // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ин. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2010. — Т. 4 : А — Я (додатковий). — С. 303. — ISBN 978-966-528-318-8.
  2. Реєстр природно-заповідного фонду Бережанського району станом на 01.01.2017 р. // Управління екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації.
  3. Власне дослідження Миколи Василечка.
  4. Власне дослідження Дмитра Лоґуша.
  5. Barącz, S. Pamiątki jazłowieckie. — Lwów : Drukarnia Zakładu narodowego im. Ossolińskich, 1862. — S. 124. (пол.)
  6. Barącz, S. Pamiątki jazłowieckie… — S. 125.
  7. Підставка, Р., Рибчинський, О. Язловець — 640. Історія, архітектура, туризм. — Збараж, 2013. — С. 51.
  8. Невідомі побили… Нова доба. — 2016. — № 25 (17 черв.). — С. 3.
  9. 9,0 9,1 Мельничук, В. У неділю — день міста / Володимир Мельничук // Нова доба. — 2016. — № 31 (29 лип.). — С. 2.
  10. У Бучачі відкрили відреставроване джерело…

Джерела, література

Посилання

Зауваги

Шаблон:Пам'ятки Бучача