Королівське джерело

Матеріал з Тернопедії
Перейти до: навігація, пошук
Пам'ятка
Королівське джерело
Кам'яна пам'ятна дошка, жовтень 2013
Кам'яна пам'ятна дошка, жовтень 2013
Місцева назва: Джерело Яна Собеського
Тип і статус: історії місцевого значення
Стиль: неоренесанс, необароко
Створена: 1880-ті роки, 31 липня 2016 — урочисте відкриття після відновлення та реконструкції
Розташування: вул. Галицька, м. Бучач, Тернопільська область, size Україна
Стан: втрачено автентичну металеву таблицю, пам'ятка видозмінена після реконструкції

Королівське джерело, або Джерело Яна Собеського — одна з пам'яток архітектури та історії в м. Бучачі, нині районному центрі на Тернопільщині. Споруджена з ініціативи польської громадськості повіту за часів Австро-Угорщини, частково зруйнована за радянської влади, реконструйована у 2015—2016 роках, зазнавши часткової перебудови. Вода з джерела нині непридатна для пиття.

Відомості

Тильна сторона частини скульптури під час монтажу пам'ятки 2016

Весною 1684 р.[1] військо Республіки Обидвох Націй (Речі Посполитої) на чолі з тріумфатором Віденської битви 1683 року — королем Яном ІІІ Собеським, — якого супроводжувала дружина Марія Казимира, вирушило на Поділля. Під місто Язловець вислали генерала коронної артилерії Марціна Казімежа Контського, який відправив на переговори про капітуляцію турків парламентаря, головного інженера артилерії, давнього соратника Яна ІІІ, француза Філіпа Дюпонта. На світанку 24 серпня польська артилерія дала перший залп по Язловецькому замку[2]. За легендою, під час цього походу король Ян III зупинився відпочити і напитися води біля цього бучацького джерела.

За австрійських часів польська громада міста та повіту вирішила вшанувати пам'ять про короля та відвідини ним міста, мистецьки оформивши джерело, правдоподібно, до 200-річчя битви під Віднем. Зокрема, майстри виготовили різьблений кам'яний портал, з труби в якому витікає вода. Портал прикрашала мідна (чи бронзова) таблиця, яку, правдоподібно, в радянські часи викрали невідомі зловмисники; наразі про її вигляд достеменно невідомо. На думку професора НУ Львівська політехніка Миколи Бевза, не виключено, що як матеріал, з якого виконали портал пам'ятки, могли використати залишки розташованого неподалік бучацького замку. Олег Рибчинський припускав, що для цього використали елементи порталів, які прикрашали зруйновані під час Першої світової війни будинки (може, старі ренесансові кам'яниці) в розташованому неподалік Язлівці[3]. Також на розташованій вище джерела підпірній стіні встановили кам'яну пам'ятну плиту з червоного пісковика з написом польською мовою, що біля цього джерела відпочивав король, яка збереглася донині.

У час відновлення Незалежності спочатку частково відновили місце поблизу джерела, а 2015 року вирішили зробити це повністю. Кам'яні фрагменти пам'ятника демонтували зі стіни, доправили до Львова для подальшої реставрації та консервації, участь в якій брали, зокрема, уродженець міста, д-р Микола Бевз та його брат Володимир. Під час огляду одного з демонтованих фрагментів на тильній його стороні виявили доволі добре збережену пластику в стилі відродження, яка, на думку дослідників, може походити принаймні з XVII століття, а сам фрагмент свого часу прикрашав одну зі споруд. Після необхідних робіт пам'ятник запланували встановити на звичному місці.

Під час святкування Дня міста 26 липня 2015 до Бучача завітала делегація з міста-партнера Казімєжі-Вєлької на чолі з бурмістром Адамом Анджеєм Бодзьохом. Під час святкової меси в парафіяльному костелі Внебовзяття Пресвятої Діви Марії за участи, зокрема, ксьондзів-поляків урочисто посвятили виготовлену в Польщі таблицю, яку привезли гості.

Вночі з 15 на 16 червня 2016 невідомі вандали порозкидали підготовлені для встановлення частини скульптурної композиції, завдавши їм, щоправда, відносно незначних пошкоджень[4]. Завдяки наявності відеокамер поліція змогла вийти на слід зловмисників[5], однак наразі ці особи не встановлені.

31 липня 2016 в День міста[5] за участі представників громадськості, очільників міста та району, гостей з Польщі урочисто відкрили оновлену композицію пам'ятки[6], яка отримала необарокові риси.

Протягом останніх років вода з джерела непридатна для пиття.

Критика

Виготовлена в Польщі працівниками професійного навчального закладу — партнера Бучацького агроколеджу ДАТУ — металева таблиця із зображенням Яна III Собеського, яку планували встановити замість втраченої на порталі джерела, через хибно зняті мірки виявилася трошки завеликою, тому її довелося розмістити поруч з головним порталом, а по центру головного порталу встановили виготовлену з каменю плиту із зображенням гербів Абданк і Пилява.

На думку українських і польських мистецтвознавців, украй недоречним було лакування камінної пам'ятної таблиці, яке, не порадившися з думкою науковців, допустили виконавці робіт. Також доцільніше було використати натуральний камінь для облаштування стіни біля пам'ятки, а не декоративну плитку.

Примітки

  1. Barącz, S. Pamiątki jazłowieckie. — Lwów : Drukarnia Zakładu narodowego im. Ossolińskich, 1862. — S. 124. (пол.)
  2. Barącz, S. Pamiątki jazłowieckie… — S. 125.
  3. Підставка, Р., Рибчинський, О. Язловець — 640. Історія, архітектура, туризм. — Збараж, 2013. — С. 51.
  4. Невідомі побили… // Нова доба. — 2016. — № 25 (17 черв.). — С. 3.
  5. 5,0 5,1 Мельничук В. У неділю — день міста // Нова доба. — 2016. — № 31 (29 лип.). — С. 2.
  6. У Бучачі відкрили відреставроване джерело…

Джерела, література

Посилання

Зауваги

Дмитро Лоґуш.

Шаблон:Визначні місця Бучача