Епіфаній

Матеріал з Тернопедії
Перейти до: навігація, пошук
Предстоятель ПЦУ
Епіфаній
Літургії на інтронізації Предстоятеля ПЦУ
Літургії на інтронізації Предстоятеля ПЦУ
Инші імена: Сергій Думенко
Народження: 3.02.1979
с. Вовкове, Іванівський район, Одеська область, Україна
Громадянство: українець
size УРСРsize Україна
Родина: батьки — Сергій та Віра
Освіта: Київська духовна семінарія, Київська духовна академія
Релігія,
духовне життя:
митрополит Київський і всієї України, предстоятель Православної церкви України
Наукова діяльність: доктор наук з богослів'я, професор
Контакти: сайт, Епіфаній у Фейсбуку.

Епіфаній (в миру Сергій Думе́нко; нар. 3 лютого 1979, с. Вовкове, Україна) — український релігійний діяч, митрополит Київський і всієї України, предстоятель Православної церкви України з 15 грудня 2018 року.

Доктор наук з богослів'я, професор, ректор та професор катедри біблійних і філологічних дисциплін Київської православної богословської академії, постійний член Священного синоду та голова Синодального управління у справах духовної освіти УПЦ КП, член Вищої церковної ради УПЦ КП, намісник Свято-Михайлівського Видубицького чоловічого монастиря міста Києва, член Національної спілки журналістів України та Міжнародної федерації журналістів.

Життєпис

Сергій Думенко народився 3 лютого 1979 в селі Вовковому Іванівського району Одеської области. Дитинство та шкільні роки пройшли в селі Старій Жадові Сторожинецького району Чернівецької области.

1999 закінчив Київську духовну семінарію, 2003 — Київську духовну академію, 2006—2007 — стажування в Атенському національному університеті на філософському факультеті (Греція). Захистив докторську дисертацію на тему «Вчення Православної Церкви про спасіння в контексті неперервности святоотцівського передання», 30 серпня 2012 рішенням спеціалізованої вченої ради Київської православної богословської академії йому присвоєно науковий ступінь доктора богословських наук.

21 грудня 2007 архиєпископом Переяслав-Хмельницьким Димитрієм у Михайлівському Золотоверхому монастирі пострижений у чернецтво з іменем Епіфаній — на честь святителя Епіфанія Кіпрського. 6 січня 2008 у Свято-Володимирському катедральному патріяршому соборі міста Києва патріярх Філарет висвятив його в сан ієродиякона, а 20 січня 2008 — у сан ієромонаха. 16 березня 2008 в Неділю Православ'я за Божественною Літургією у Володимирському катедральному патріяршому соборі Святійшим піднесений у сан архимандрита. 21 жовтня 2009 Священним Синодом УПЦ КП обраний на єпископа Вишгородського, вікарія Київської єпархії. 15 листопада 2009 відбулася архиєрейська хіротонія. 23 січня 2012 піднесений у сан архиєпископа. Рішенням Архиєрейського собору УПЦ КП від 28 червня 2013 піднесений у сан митрополита Переяслав-Хмельницького і Білоцерківського та призначений Патріяршим намісником з правами єпархіяльного архиєрея.

Рішенням Священного Синоду УПЦ КП від 13 грудня 2017 має титул митрополит Переяславський і Білоцерківський. 13 грудня 2018 обраний кандидатом на пост предстоятеля єдиної Української православної церкви. 15 грудня 2018 на Об'єднавчому соборі в Софійському соборі обраний митрополитом Київським і Всієї України, першим главою Православної церкви України. 6 січня 2019 в місті Стамбулі з рук Вселенського патріярха Варфоломія I отримав Томос про автокефалію Православної церкви України. 3 лютого 2019 відбулася інтронізація митрополита Епіфанія на посаду предстоятеля ПЦУ.

Візити на Тернопільщину

2019, 13—14 квітня

13—14 квітня 2019 з Першосвятительським візитом перебував у Тернополі[1]

2019, 28—29 червня

28 червня 2019 перебував у Тернополі[2], де о 19:00 звершить чин освячення наріжного каменя новобудованого храму на перехресті вулиць 15 КвітняАкадеміка Сахарова[3].

29 червня перебував в урочищі Зімно, що на Збаражчині, де очолив Божественну Літургію у капличці на місці криївки 48-и вояків УПА з Бодаків, Лоз та инших сіл Вишнівеччини, які тут прийняли останній бій; після Літургії Блаженніший митрополит Епіфаній вручив церковні грамоти, зокрема депутатам Тернопільської обласної ради — Володимир Мисик, Олег Сиротюк та Михайлові Тимошику, також відслужив панахиду на символічній могилі загиблих Героїв[3].

Примітки

  1. Касіян, В. Програма візиту предстоятеля Православної Церкви України до Тернополя / Віра Касіян // Тернопільська єпархія Православної церкви України. — 2019. — 10 квіт.
  2. Касіян, В. Митрополит Епіфаній закладе наріжний камінь під будівництво храму в Тернополі / Віра Касіян // Тернопільська єпархія Православної церкви України. — 2019. — 25 черв.
  3. 3,0 3,1 Власне дослідження Миколи Василечка.

Джерела

Зауваги