Всеукраїнська проща до Зарваниці

Матеріал з Тернопедії
Перейти до: навігація, пошук
Проща
Всеукраїнська проща до Зарваниці
Всеукраїнська проща до Зарваниці, 2013 рік
Всеукраїнська проща до Зарваниці, 2013 рік
Час: щорічно, липень
Перша акція: 1867, відпустового статусу Зарваниці надав Папа Пій IХ
Місце: Зарваницький духовний центр, с. Зарваниця, Теребовлянський район, Тернопільська область, Україна
Організатори: УГКЦ
Учасники: віряни різних конфесій, священики, єпископи, представники влади

Всеукраїнська проща до Зарваниці — найбільша щорічна проща вірних Української греко-католицької церкви до Зарваницького духовного центру, що знаходиться в Теребовлянському районі Тернопільської області України.

Історія прощі

Зарваницький духовний центр відпустового значення набув у 1867 році, коли відбулася урочиста коронація чудотворної ікони Божої Матері Зарваницької і тодішній Папа Пій IХ надав їй відпустового статусу.

Прощі за роками

1995

Відбулася 1921 травня травня.

В ній взяло участь близько мільйона чоловік, у тому числі 339 іноземних громадян. Учасники прощі прибули на 1500 автобусах, 480 вантажних, 4000 легкових автомобілях, серед яких 38 іноземних. Для підтримання громадського порядку залучено 900 міліціонерів, багато членів ВО «Тризуб» ім. Степана Бандери.

Розпочалися святкування 16 травня пішим походом (50 км) молодих прочан («Українська молодь — Христові», Студентське братство, «Вертеп», TOO УКРП, ТТМ «Відродження», ВО «Тризуб» імені Степана Бандери, НПЕ «Забуті могили», «Пласт») від Катедрального Собору Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці м. Тернополя.

18 травня в Катедральному Соборі святкування почалися Архієрейською святою Літургією, яку очолив єпископ-ординарій Михаїл (Сабрига) у співслужінні з владикою Павлом Василиком. На Богослужінні були присутні голова Державного комітету України у справах релігії Анатолій Коваль, начальник управління Кабінету Міністрів В'ячеслав Калашников, представники місцевої влади. Державні урядники передали вітання вірним Тернопільської єпархії УГКЦ з нагоди 400-річчя Берестейської та 350-річчя Ужгородської уній.

У день прощі до Зарваниці Архієрейську Службу Божу служив Патріарх УГКЦ кардинал Мирослав-Іван (Любачівський) та єпископи УГКЦ. Зареєстровано понад 600 священиків. В урочистостях з нагоди 400-річчя Берестейської і 300-річчя Ужгородської унії взяли участь Голова Папської Ради за єдність християн — кардинал Едвард Ідріс Кассіді, Папський Нунцій в Україні Антоніо Франко та інші.

1996

1997

1998

1999

2000

22 липня розпочалася перша національна всеукраїнська проща, участь у якій взяли майже півмільйона прочан з багатьох країн світу.

2001

2002

2003

2004

Починаючи з цього року з ініціативи громадської організації «Всеукраїнське об'єднання порозуміння», Патріаршого товариства Святого Рівноапостольного Київського Князя Володимира, християнської спільноти церкви Святого Миколая на Аскольдовій могилі (м. Київ), за участю паломників із Києва, Харкова, Хмельницького, Тернополя, Львова, Івано-Франківська, Донеччини та інших регіонів України двічі на рік — навесні в суботу і неділю за тиждень до Вербної неділі та в першу суботу після 7-го вересня (дня відходу до вічності Світлої пам'яті Патріарха Йосифа Сліпого), здійснюється проща-паломництво до родинного села Патріарха — Заздрості і Зарваниці.

2005

У прощі взяли участь близько 200 тисяч прочан. Вітання від імені Папи Римського всім учасникам прощі передав Апостольський Нунцій в Україні архієпископ Іван Юркович. Від імені духовенства Польщі та Чехії прочан привітали митрополит Вроцлавський РКЦ Мар'ян Голємбовський та єпископський екзарх Чеської Республіки владика Ладіслав Гучко. З вітальним словом до учасників прощі звернувся і голова Тернопільської обласної державної адміністрації Іван Стойко.[1]

2006

2007

2008

2009

Відбулася 1819 липня. Проща присвячена року священичого покликання.[2]

2010

Відбулася 1718 липня липня. Проща присвячена року монашого покликання.[3]

2011

Відбулася 1617 липня липня.[4]

2012

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Проповідь Блаженнішого Святослава (Всеукр. проща 2012) — вечірня Літургія // Тернопільсько-Зборівська Архієпархія. — 2012. — 15 липня.
Проповідь Блаженнішого Святослава (Всеукр. проща 2012) — Архієрейська Літургія // Тернопільсько-Зборівська Архієпархія. — 2012. — 15 липня.

Відбулася 1415 липня липня. Проща присвячена 120-ій річниці від дня народження Патріарха УГКЦ Йосифа (Сліпого) і тематиці Святих Тайн. У прощі взяло участь близько 120 тисяч осіб.[5]

Архієрейську Божественну Літургію очолив Патріарх УГКЦ Святослав (Шевчук). У прощі взяли участь архієпископ Томас Едвард Галіксон, архієпископ Мелхітської греко-католицької церкви Еліас Шакур та преосвященний Антон Коша (перший єпископ-ординарій Кишиневської єпархії республіки Молдова).[6]

2013

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Похід зі свічками // Тернопільсько-Зборівська Архиєпархія. — 2013. — 14 липня.

Відбулася 1314 липня. Проща присвячена Року віри.

У рамках прощі відбулися Конференція Патріаршої комісії у справах родини УГКЦ на тему «Віра в житті родини» та освячення пам'ятника Папі Івану-Павлу ІІ. У ніч на 14 липня на концерті духовної музики на Співочому полі Зарваниці виступали молодіжні християнські колективи «Кана», «Джазова фіра», тріо дівчат «Глорія», тріо «Елегія», священик Василь Брона та молоді виконавці. Молодь привітали голова Патріаршої комісії у справах молоді УГКЦ о. Ростислав Пендюк та голова комісії у справах молоді Тернопільсько-Зборівської архієпархії о. Орест Павліський.[7]

Архієрейську Божественну Літургію очолив Глава УГКЦ Святослав.

2014

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
«Ми віримо і все переборемо» — Арсеній Яценюк у Зарваниці 2014 // Тернопільсько-Зборівська Архиєпархія. — 2014. — 20 липня.
Зустріч Патріарха з молоддю у Зарваниці // Тернопільсько-Зборівська Архиєпархія. — 2014. — 21 липня.
Всеукраїнська та молодіжна проща до Зарваниці 2014 // Відеоканал Олесі Москавлюк. — 2014. — 22 липня.

Відбулася 1920 липня липня.

У ніч на 20 липня понад 10 тисяч молодих прочан взяли участь у «Молодіжному молитовному Майдані» на Співочому полі Зарваниці.

В Архієрейській Божественній Літургії, яку очолив Глава УГКЦ Святослав (Шевчук), взяли участь 16 архієреїв УГКЦ, близько 300 священиків, прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк, міністр культури Євген Нищук, голова Тернопільської облдержадміністрації Олег Сиротюк, мер Тернополя Сергій Надал і десятки тисяч паломників з різних куточків України та з-за кордону. Предстоятель УГКЦ вручив відзнаки духовенству та мирянам з нагоди 25-ої річниці виходу УГКЦ з підпілля.[8]

2015

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Проповідь Патріарха Святослава Шевчука у Зарваниці 2015 // Тернопільсько-Зборівська Архиєпархія. — 2015. — 19 липня.
Всеукраїнська та молодіжна прощі до Зарваниці 2015 (день перший) // Тернопільська філія НТКУ. — 2015. — 27 липня.
Концерт Зарваниця 2015 // Тернопільсько-Зборівська Архиєпархія. — 2015. — 20 липня.

Відбулася 1819 липня липня. Проща приурочена 150-й річниці від дня народження митрополита Андрея (Шептицького) та молитві за мир в Україні.

Архієрейську літургію очолив Блаженніший Святослав (Шевчук), у ній взяли участь архієреї УГКЦ, Апостольський Нунцій в Україні Архієпископ Томас Едвард Галліксон, Президент Папської агенції KNEWA Монсеньйор Джон Козар, особистий посланець Патріарха Венеції Франческо Моральї, Єпископський Вікарій Венеціанського Патріархату Монсеньйор Діно Пістолато, близько 300 священиків та десятки тисяч паломників. Після Літургії голова Тернопільської ОДА Степан Барна нагородив посмертно учасників АТО, які загинули на Сході України. Нагороди отримали їхні матері та дружини, які прибули на прощу. Відтак Блаженніший Святослав освятив каплицю св. Юрія, збудовану на честь загиблих героїв.[9]

У рамках прощі відбувся перший Всеукраїнський живописний пленер «Тобі, Богородице! Зарваниця — 2015», в якому взяли участь художники з усіх регіонів України. Також відбувся перший Всеукраїнський форум мирянських спільнот.

2016

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Концерт на Співочому полі. Зарваниця. 2016 // Зарваниця. Марійський духовний центр. — 2016. — 18 липня.
З висоти - похід зі свічками Зарваниця 2016 // mediasvichado. — 2016. — 18 липня.
Що було сказано та кого вітали після Святої Літургії у Зарваниці // Тернопільсько-Зборівська Архиєпархія. — 2016. — 17 липня.

Відбулася 1617 липня. Проща присвячена «Року Божого Милосердя».[10]

У прощі взяли участь Генеральний прокурор України Юрій Луценко, міністр культури України Євген Нищук, народні депутати від області Олег Барна, Тарас Юрик, Микола Люшняк, голова Тернопільської ОДА Степан Барна, голова обласної ради Віктор Овчарук, представники громадських організацій, воїни АТО, переселенці, близько 140 тисяч паломників з усіх куточків України, а також з Італії, Іспанії, Португалії, Франції.[11]

2017

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Загальнонаціональна проща до Зарваниці 15-16 липня. Прес-конференція // Тернопільсько-Зборівська Архиєпархія. — 2017. — 4 липня.
Привітання Блаженнішого Святослав та Кардинала Леонардо Сандрі у Зарваниці // Тернопільсько-Зборівська Архиєпархія. — 2017. — 16 липня.

Відбулася 1516 липня.

Гостем прощі був префект Конгрегації для Східних Церков кардинал Леонардо Сандрі.[12]

2018

Відбулася 1415 липня[13] і була приурочена 1030-літтю Хрещення Русі-України та молитві за мир в Україні.

Під час прощі в Соборі, підземній церкві, парафіяльній церкві, надбрамній церкві та церкві Пресвятої Євхаристії відбувалися традиційні літургії, молебні, вечірні, похід зі свічками, нічні чування, Хресна дорога, духовно-мистецька програма, також зустріч Патріарха Святослава з молоддю, панахида за загиблими воїнами в АТО.

На прощу прибули десятки тисяч вірян з України, а також Європи, Канади, США, Австралії та інших країн. Також Президент України Петро Порошенко[14], очільники області Степан Барна та Віктор Овчарук, народні депутати України та місцевих рад, інші посадові особи Тернопільщини.

Архиєрейську Святу Літургію очолив глава УГКЦ Блаженніший Святослав (Шевчук) спільно з головою Єпископської Конференції Італії кардиналом Ґвалтьєро Бассетті, Апостольським Нунцієм в Україні Клаудіо Ґуджеротті, багатьма єпископами УГКЦ та іноземними єпископами.

Див. також

Примітки

 1. Заруцький, Ю. Проща до Зарваниці / Юрій Заруцький // Храм Воскресіння Христового УАПЦ. — 2005. — 21 липня. — (За матеріалами «Львівської газети»).
 2. Графік прощ до Зарваниці // Тернопільсько-Зборівська Архиєпархія. — 2009. — 17 березня.
 3. 17-18 липня відбудеться Всеукраїнська проща до Марійського духовного відпустового центру Зарваниця // Релігійно-інформаційна служба України. — 2010. — 13 липня.
 4. Графік прощ до Зарваниці // Тернопільсько-Зборівська Архиєпархія. — 2011. — 10 травня.
 5. Відбулася Всеукраїнська та молодіжна проща до Зарваниці // Тернопільсько-Зборівська Архиєпархія. — 2012. — 15 липня.
 6. Від 120 до 150 тисяч прочан взяли участь у Всеукраїнській прощі у Зарваниці (ФОТО) // Релігія в Україні. — 2012. — 16 липня.
 7. Молодіжна проща до Зарваниці // Католицький оглядач. — 2013. — 15 липня.
 8. о. Харишин, О. У Зарваниці Предстоятель УГКЦ та Прем'єр-міністр України молилися за мир на українській землі / о. Олег Харишин // Тернопільсько-Зборівська Архієпархія. — 2014. — 20 липня.
 9. Всеукраїнська проща до Зарваниці об'єднала десятки тисяч людей у молитві за Україну // Тернопільсько-Зборівська Архиєпархія. — 2015. — 19 липня.
 10. Блаженніший Святослав у Зарваниці закликав вірних прислухатися не до людського слова, яке вбиває, а до Божого — яке дає життя // Тернопільсько-Зборівська Архиєпархія. — 2016. — Липень.
 11. Цьогорічна проща до Зарваниці була присвячена молитві за мир // Тернопільська ОДА. — 2016. — 18 липня.
 12. кардинал Леонардо Сандрі з пастирським візитом відвідає Україну // Релігійно-інформаційна служба України. — 2017. — 3 липня.
 13. Графік прощ // Марійський духовний центр Зарваниця. — 2018.
 14. Загальнонаціональна проща до Зарваниці в Тернопільській області: виступ Президента – відео // 5 канал. — 2018. — 15 лип. — 09:31.

Зауваги