Возилів

Матеріал з Тернопедії
Перейти до: навігація, пошук
Возилів
Країна: size Україна
Область: size Тернопільська область
Район: size Бучацький район
Тип: село
Основні дані
Географічні дані
Місцева влада

Возилівсело в , Україні, в Бучацькому районі на Тернопільщині. У вересні 2015 увійшло у склад Золотопотіцької селищної громади. Складається з Долішного Возилова (внизу біля самої річки) і Горішнього Возилова (вверху над схилом каньйону). До села належать хутір Кут.

Загальні відомості

Назва

Походить від слів возити, перевозити (перевіз через річку Дністер).

Історія

Перша писемна про село датується 1410 роком[1].

17 липня 1458 в записі галицького земського суду № 2876 вказано, що Міхал з Бучача і Язлівця (син Теодорика з Бучача) віддав у заставу село Возилів шляхетному Янові з Ненчина (nobili Ioanni de Nyenczyn,[2] за позику в розмірі 60 марок[3].

Польський шляхтич Томаш з Тшемешна, представник роду Стшемеських гербу Любич, які посідали маєтності у Равському воєводстві, переїхав до Руського воєводства, де осів 1460 року. Він купив дідичні права на села Возилів та Сновидів. Ці обидві маєтності тільки його нащадок Кшиштоф Стшемеський продав Потоцьким гербу Пилява як прилеглі до міста Золотого Потоку[4].

1772 року село, як вся Галичина, увійшло до складу Габсбурзької монархії після анексії нею частини українських етнічних земель внаслідок першого поділу Польщі.

Від 1914 року діяло товариство «Просвіта».

З початку листопада 1918 село увійшло до складу новоутвореної Української держави — Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР). У висліді польсько-української війни потрапило під контроль Польщі. На підставі польського Закону від 3 грудня 1920 — у складі Тернопільського воєводства [5].

До 1939 в селі були споживча кооператива, товариство «Луг», хор, аматорський гурток.

Географія

Релігія

Пам'ятки

Соціальна сфера

Транспорт

2018 року коштом бюджету заплановано ремонт окремих ділянок автодороги С200305 Бучач — Возилів[6].

Господарство

Населення

Відомі люди

Народилися

Пов'язані з Возиловом

Працювали

Парохи

  • о. Іван Шлемкевич — парох Возилова і Сновидова, батько освітянина, філософа, громадсько-політичного діяча, доктора філософії Миколи Шлемкевича


Примітки

  1. Джердж, Уніят, с. 293.
  2. Ймовірно, нині с. Німшин Галицького району.
  3. Akta grodskie i ziemskie… — Lwów, 1887. — T. XII. — S. 257.
  4. Niesiecki, K. Korona Polska przy Złotey Wolności… — Lwów, 1743. — T. 4. — S. 225.
  5. Ustawa z dnia 3 grudnia 1920 r. o tymczasowej organizacji władz administracyjnych II instancji (województw) na obszarze b. Królestwa Galicji i Lodomerji z W. Ks. Krakowskiem oraz na wchodzących w skład Rzeczypospolitej Polskiej obszarach Spisza i Orawy.
  6. Чи буде відремонтована дорога Космирин — Набережна? // Нова доба. — 2018. — № 32 (10 серпня). — С. 3.
  7. Павлюк, Слободян, Уніят, с. 602.

Джерела, література

— S. 12. 

Посилання

Зауваги

Микола Василечко.


* * * ••• Бучацький район •••
Адміністрація Бучацька районна державна адміністрація
Громади БучацькаЗолотопотіцькаТрибухівська
Ради
(існуючі та колишні)
Бучацька районна радаЗолотопотіцька селищна рада
Сільські ради:
БариськаБерем'янськаБобулинськаВозилівськаДобропільськаДулібівськаЖизномирськаЖниборідськаЗаривинецькаЗеленськаЗубрецькаКиданівськаКосмиринськаКостільницькаЛіщанецькаМедведівськаМиколаївськаНагірянськаНовопетликівськаОзерянськаОсовецькаПереволоцькаПередмістянськаПилявськаПишківськаПідзамочківськаПорохівськаРіпинецькаРусилівськаСкомороськаСновидівськаСоколівськаСороківськаСтаропетликівськаСтінківськаТрибухівськаЦвітівськаЯзловецька
Міста й містечка БучачЗолотий Потік
Села БаришБерем'яниБілявинціБобулинціБроваріВерб'ятинВозилівГубинДоброполеДулібиЖизномирЖнибородиЗаліщикиЗаривинціЗвенигородЗеленаЗубрецьКиданівКосмиринКостільникиКурдибанівкаЛіщанціМартинівкаМатеушівкаМедведівціМиколаївкаМлинкиНабережнеНові ПетликівціНовосілкаНовоставціОзеряниОсівціПереволокаПередмістяПиляваПишківціПідзамочокПідліссяПожежаПомірціПороховаПушкаріРіпинціРублинРукомишРусилівСкоморохиСновидівСокілецьСоколівСорокиСтарі ПетликівціСтінкаТрибухівціЦвітоваЯзловець

Колишні:
КадубиНагірянка

Хутори
(існуючі та колишні)
БаришівкаБудилівВапницяВерховинаВеселаВільховецьГайдайкаГаї (Рукомиш)Гаї БариськіГаї БучацькіГаї НагірянськіГлибокаГлуховаГовдаГончаркаГораГорофлискаГутишинДовгий ЛанДовговинаЖванецьЗа ШляхомЗаглибокаЗагребелькиЗадиЗаливадиЗаліссяЗанивоЗападняЗіркаІванівкаКолоніяКольоніяКоролівкаКорчівкаКутЛивчеЛісЛуги (Бариш)Луги (Жизномир)МамутівкаМедведівкаМихайполеМлинки (Берем'яни)Млинки (Жнибороди)Млинки (Космирин)МогилкиОзероПапірняПідвільхиПідгорбиПогорілаПолеПоперечкиПрискиРудкаСелище (Золотий Потік)Селище (Млинки)СемінчеСтадницяТисівХаткиХоминціЧеремшинаЯрви
Див. також ГеографіяПриродно-заповідний фондДепутати Бучача та околиці
Окремо див.: БучачЗолотопотіцький район