Бучач і Бучаччина

Матеріал з Тернопедії
Перейти до: навігація, пошук
Книга
Бучач і Бучаччина
Творчий колектив
Загальні відомості
Місце видання: США — Велика Британія — Франція — Австралія — Канада
Видавництво: Друкарня Української Видавничої Спілки в Лондоні
Мова: українська, англійська
Серія/Том: XXVII
Тема/Жанр: Бучач та околиця (Бучацький повіт); історія, мемуари
Друк: 1972
Технічні відомості
Сторінки: 944

«Бу́чач і Бу́чаччина» — історично-мемуарний збірник (Ню Йорк — Лондон — Париж — Сидней — Торонто: НТШ, Український архів. — Т. XXVII, 1972. — 944 с.). Редакція залишила в тексті деякі особливості місцевої мови.

Автори розділів

Доктори Володимир Кубійович, Ярослав Пастернак, Никола Андрусяк, Роман Барановський, Степан Ріпецький, Юліян Павлишин, Григорій Логвин, магістри Іван Боднарук, Теодор Данилів, також Олеан Кисілевська, Роман Коцик, о. Іриней-Іван Назарко, Осип Навроцький, Степан Шипилявий, Дарія Сіяк, Осип Залеський та інші.

Редакційна група

Поручили до друку

Професор доктор Василь Лев
Професор доктор Матвій Стахів

Редакційна колегія

Видавничий Комітет

Михайло Крижанівський

Контрольна Комісія

  • Орест Гафткович — голова,
  • Тиміш Шевчук — заступник,
  • Іван Бек — секретар,
  • мґр. Олександер Грабар і Володимир Тарнавський — члени.

Оформлення

Обкладинку виконав Василь Пилишенко[1] мапу Бучацького повіту — професор Володимир Кубійович і професор Анатолій Жуковський.

Зміст збірника

ПЕРЕДНЄ СЛОВО

Об'ємистий і гарний змістом реґіональний збірник про Бучач і його околицю виходить друком як черговий том КРДП під фірмою НТШ заходами жертвенних Бучачан, що своїми спогадами, дослідними й історичними та фолкльорними статтями і великими фінансовими засобами, а також і редакторською працею бучаччанина, редактора Михайла Островерхи виконали велике діло. Вони зберегли для сучасних і майбутніх поколінь документарну історію своєї рідної околиці — вужчої батьківщини, на основі правдивих подій із давноминулого, видрукованого в джерельних публікаціях, та недавноминулого, записаних очевидцями, уродженцями чи довголітніми мешканцями тієї околиці, бо вони були свідками цих подій або чули їх із достовірних переказів їхніх рідних або знайомих. Цим вони зберегли від затрати ту правду, що її окупант на рідних землях промовчує або подає в неправдивому світлі. Ці описи та спогади написані з великою любов'ю до своєї рідної місцевини або околиці, а то й до цілої України, бо наша рідна земля складається з численних частин — реґіонів нашої великої Батьківщини. Оцю свою любов до рідної околиці, до цілої України закріпили вони в книзі про Бучач і Бучаччину і передають її до відома всім своїм землякам та всім українцям, а навіть і чужинцям, що читатимуть і досліджуватимуть історію України.
В збірнику деякі статті не зовсім точно відносяться до Бучаччини, а заторкують проблеми цілої України. Тому друкуєм їх при кінці книги, як додаток для користування всіх регіональних комітетів. В статтях, а головно в деяких спогадах і тим самим у фолкльорних матеріялах, при літературному оформленні їх (т. зн. літературною мовою), збережено місцеву мову Бучаччини; це робить ці матеріали приступніші для читача. Робимо це також і тому, що з Бучаччини вийшов великий український учений етнограф, Володимир Гнатюк.
Наукове Товариство ім. Шевченка й Комісія Регіональних Дослідів і Публікацій відзначають цей збірник із признанням для тих робітників пера, що чітко й акуратно опрацювали його.

За управу КРДП:
Василь Лев, Матвій Стахів,
Іван Дурбак, Роман Миколаєвич
Нью Йорк, 28 грудня 1972.

Примітки

  1. Прізвище наклеєне; за даними самої книги — професор Яків Гніздовський

Література

  • Бучач і Бучаччина. Історично-мемуарний збірник / ред. колегія Михайло Островерха та інші. — Ню Йорк — Лондон — Париж — Сидней — Торонто : НТШ, Український архів, 1972. — Т. XXVII. — 944 с. — іл.
  • Колопенюк М. «Бучач і Бучаччина» // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004. — Т. 1 : А — Й. — С. 213. — ISBN 966-528-197-6.

Посилання

Зауваги