Будилів

Матеріал з Тернопедії
Перейти до: навігація, пошук
Будилів
Країна: size Україна
Область: size Тернопільська область
Район: size Козівський район
Тип: село
Основні дані
Географічні дані
Місцева влада

Будилівсело Козівського району Тернопільської області України.

Загальні відомості

Назва

За однією з версій, назва села походить від прізвища боярина Будила, який мав тут свій осідок; за іншою леґендою – в часи монголо-татарського нашестя поблизу поселення стояли сторожові вежі. При наближенні ворога сторожі кричали: «Буди село! Буди село!»

Історія

На думку професора Єжи Сперки, шляхтич Петер Брун (пол. Piotr Brun, помер між 29 квітня 1385 та 20 лютого 1386) зі Жмиґруду (пол. Żmigród, Шаблон:Lang-de, поблизу м. Тшебниця в Сілезії) та Гуманова гербу Набра, який походив зі Сілезії та певний час посідав уряд генерального судді «зeмлі руської» (Шаблон:Lang-la), перебуваючи на службі у князя Владислава Опольського, володаря Королівства Руси в час польської окупації, доробився до значного маєтку у Львівській землі, до складу якого входили села: Гуманів, Куропатники, Чунів[1], Збоників, Буськи, Вибудів, Медів (званий Плотича), Товаринці (Towarincze) та Будилів[2]. Зятем Петера Бруна, чоловіком його дочки Барбари (шлюб взяли до 29 квітня 1385), був руський шляхтич Васько Вовчкович (Волчкович) гербу Корчак (помер між 15 жовтня 1393 і 5 листопада 1394), з усією певністю — одна й та сама особа, що Васько «Борода» з Журавна у Львівській землі. 10 лютого 1386 королева Угорщини Марія написала лист львівському воєводі Йоану, де стверджувалося, що вона на прохання Васька «Бороди», який прибув до м. Буди (нині м. Будапешт), підтверджує дочкам померлого П. Бруна — Барбарі та Крізі — посідання маєтностей, які були власністю їх батька. 27 вересня 1387 або 1389 у Львові король Владислав ІІ Ягайло своїм привілеєм підтвердив права Васька Вовчковича на вказані вище села[3].

Наприкінці XIX ст. власником маєтку в селі був граф Владислав Баворовський[4].

Географія

Релігія

Пам'ятки

Соціальна сфера

Господарство

Населення

Відомі люди

Народилися

Проживали

  • Роман Чубатий — вояк Легіону УСС, УГА, професор гімназій у Станиславові та Львові
  • С. Югас — народний умілець, різьбяр.

Примітки

  1. Нині — Цунів в околиці Городка
  2. Sperka, J. Otoczenie Władysława Opolczyka w latach 1379—1401. Studium o elicie władzy w relacjach z monarchą. — Katowice, 2006. — S. 311—315.
  3. Sperka, s. 342—343.
  4. Budyłów, s. 444.
  5. Медведик, П. Мазурак Ярослава // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ин. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2005. — Т. 2 : К — О. — С. 426. — ISBN 966-528-199-2.

Джерела

— S. 444.

Посилання

Зауваги


••• Козівський район •••
Селища КозлівКозова
Села АвгустівкаБартошівкаБишкиБудилівБудоваВелика ПлавучаВеликий ХодачківВеснівкаВибудівВимислівкаВівсяВікторівкаГеленкиГлиннаГорбиГородищеДворищеДенисівДибщеДмухівціДрагоманівкаЗаберізкиЗаліссяЗолота СлободаЗолочівкаІшківЙосипівкаКальнеКозівкаКонюхиКривеКупчинціМаковиськоМала ПлавучаМедоваМлинціОлесинеПлоскеПлотичаПокропивнаПотікРосохуватецьСеньківСлобідкаТаурівТеофіпілкаУритваХоробрівХоростецьЦенівЦицориЩепанівЯструбове
П/Р Окремо див. Козова