Іван Кліщ (науковець)

Матеріал з Тернопедії
Перейти до: навігація, пошук
Науковець, освітянин
Іван Кліщ
Професор Іван Кліщ,грудень 2019
Професор Іван Кліщ,
грудень 2019
Народження: 22.01.1959
с. Голгоча, Підгаєцький район, Тернопільська область, Україна
Громадянство: українець
size УРСРsize Україна
Родина: батьки — Микола та Ганна, брат — Василь; дружина — Надія, діти — Микола, Галина
Освіта: Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського
Робота: проректор ТНМУ
Творчість: грав на трубі в інститутському духовому оркестрі, виступає в хорі ТНМУ
Наукова діяльність: професор, доктор біологічних наук
Відзнаки: Заслужений діяч науки і техніки України
Контакти: klishch(равлик)tdmu.edu.ua

Іван Кліщ (нар. 22 січня 1959, с. Голгоча, нині Україна) — український вчений у галузі медицини. Доктор біологічних наук (2003), професор (2004). Заслужений діяч науки і техніки України (2017). Проректор з наукової роботи Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського.

Життєпис

Іван Кліщ народився 22 січня 1959 року в селі Голгочі, на той час Бережанського району (нині Підгаєцький) Тернопільської области УРСР (нині — Україна) в родині Миколи та Ганни Кліщів. Батько був членом ОУН та УПА, за що відбув 10 років виправно-трудових таборів у Сибіру. Мама працювала в колгоспі, батько — на будовах. Молодий Іван з братом Василем доглядали домашнє господарство.

Навчався в Голгочанській школі, яку закінчив на «відмінно», але золотої медалі не отримав. Був учасником районних та обласних конкурсів-оглядів художньої самодіяльности. Старшокласником відвідував також заняття з хімії, біології та української мови на курсах у Тернополі, які організовував Київський університет імені Т. Шевченка.

1982 з відзнакою закінчив Тернопільський державний медичний інститут (нині — національний університет) за спеціяльністю «Лікувальна справа». Всі роки навчання отримував підвищену стипендію, був членом профкому — відповідав за культурно-масову роботу. Влітку працював у студентських будівельних загонах. Грав на трубі в інститутському духовому оркестрі.

1982—1983 — навчався в інтернатурі за спеціяльністю «Терапія». 2006 здобув другу вищу освіту, закінчивши Національний фармацевтичний університет за спеціяльністю «Фармація». 2010 пройшов спеціялізацію за фахом «Клінічна лабораторна діягностика» та отримав спеціяльність лікаря-лаборанта.

Після закінчення інтернатури 19831986 працював завідувачем (головним лікарем) Тилявської дільничної амбулаторії Шумського району.

Від 1986 — у Тернопільському медичному інституті: 1986—1998 — старший лаборант, асистент катедри біохімії, 1998—2003 — доцент катедри фармакології медичного факультету, 2003—2004 — доцент катедри фармацевтичних дисциплін, 2004—2010 — завідувач катедри клінічної фармації фармацевтичного факультету, вересень 2010—2015 — завідувач катедри клініко-лабораторної діягностики, нині — проректор з наукової роботи, професор катедри клініко-лабораторної діагностики (з 2017 — функціональної і лабораторної діягностики).

Родина

Дружина Надія — лікарка, працювала у відділенні функціональної діягностики поліклініки комбайнового заводу в Тернополі. Син Микола з відзнакою закінчив ТНМУ, працює лікарем-оториноларингологом в обласній дитячій лікарні Рівного. Донька Галина — випускниця факультету іноземних мов Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського, доцентка, завуч катедри іноземних мов ТНМУ.

Наукова діяльність

1992 захистив кандидатську дисертацію на тему «Перебіг окислювальних процесів за умов токсичного ураження печінки в експеримені» (науковий керівник — професор Ярослав Гонський). 2003 — докторську дисертацію на тему «Вікові особливості окислювальних процесів за умов токсичного ураження печінки різної етіології та способи їх корекції» (науковий консультант — професор Ярослав Гонський).

Вивчає вікові особливості окиснювальних процесів за умов токсичного ураження печінки та шляхи їхньої корекції.

Доповідач на обласних, Всеукраїнських та міжнародних симпозіумах та конгресах.

Науковий керівник видавництва «Укрмедкнига», вчений секретар спеціялізованої вченої ради Д 58.601.01, заступник голови спеціялізованої вченої ради К 58.601.04[1].

Член редакційної колегії науково-практичних журналів «Медична освіта», «Фармацевтичний часопис», «International Journal of Medicine and Medical Research», cерії «Біологічні науки» науково-теоретичного журналу «Біологія тварин».

Автор і співавтор понад 250 журнальних статей у вітчизняних та іноземних фахових журналах, має 4 патенти на винаходи та 6 патентів на корисну модель.

Відзнаки

  • Заслужений діяч науки і техніки України (2017)[2];
  • Галузеві грамоти й подяки.

Примітки

Джерела

Посилання

Зауваги